Jak dlouho žije světluška?

Text dotazu

Dobrý den chtěla bych vědět jak dlouho žije světluška.

Odpověď

Dobrý den,

v České republice se vyskytují 3 druhy světluškovitých. Nejhojnější je světluška menší, vyskytuje se zde i světluška větší a vzácně i světluška krátkokřídlá. Prochází několika vývojovými stadii a mohou žít i několik let.

Lampyridae - světluškovití

Larvy procházejí 5 instary, přezimují a kuklí se na jaře následujícího roku. Asi po 10 dnech se líhnou imaga. Ta nepřijímají potravu a jsou aktivní za soumraku a v noci.

Doba létání je od června do září. Páření a kladení vajíček probíhá na zemi. Oba partneři uhynou do několika dnů po páření.

Larva se líhne po dvou až čtyřech týdnech. Celý vývoj larvy trvá až tři roky a během této doby se larva několikrát svléká.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Několik dní po spáření samice kladou na zem nebo spíše pod ni oplodněná vajíčka vyvíjející se 3 – 4 týdny, z nichž  se následně líhnou larvy živící se potravou až do léta. Přezimují pomocí larválního stádia, některé druhy i několik let. Některé pod zemí, jiné si hledají místo pod kůrou stromů. Vylézají na povrch na jaře, několik týdnů shánějí potravu, a pak se kuklí. Následně po zhruba dvou týdnech jsou z nich dospělci.

Použité zdroje

Hůrka, Karel: Brouci České a slovenské republiky, nakl. Kabourek, Zlín 2005

https://cs.wikipedia.org/[…]/Sv%C4%9Btlu%C5%A1ka_v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD

https://chovatelka.cz/[…]/svetluska-vetsi-neboli-svatojansky-broucek

http://www.muzeum-sumperk.cz/[…]/222-svetlusky-lampyridae