Jak dlouho žije světluška?

Text dotazu

Dobrý den chtěla bych vědět jak dlouho žije světluška.

Odpověď

Dobrý den,

v České republice se vyskytují 3 druhy světluškovitých. Nejhojnější je světluška menší, vyskytuje se zde i světluška větší a vzácně i světluška krátkokřídlá. Prochází několika vývojovými stadii a mohou žít i několik let.

Lampyridae - světluškovití

Larvy procházejí 5 instary, přezimují a kuklí se na jaře následujícího roku. Asi po 10 dnech se líhnou imaga. Ta nepřijímají potravu a jsou aktivní za soumraku a v noci.

Doba létání je od června do září. Páření a kladení vajíček probíhá na zemi. Oba partneři uhynou do několika dnů po páření.

Larva se líhne po dvou až čtyřech týdnech. Celý vývoj larvy trvá až tři roky a během této doby se larva několikrát svléká.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Několik dní po spáření samice kladou na zem nebo spíše pod ni oplodněná vajíčka vyvíjející se 3 – 4 týdny, z nichž  se následně líhnou larvy živící se potravou až do léta. Přezimují pomocí larválního stádia, některé druhy i několik let. Některé pod zemí, jiné si hledají místo pod kůrou stromů. Vylézají na povrch na jaře, několik týdnů shánějí potravu, a pak se kuklí. Následně po zhruba dvou týdnech jsou z nich dospělci.


Použité zdroje

Hůrka, Karel: Brouci České a slovenské republiky, nakl. Kabourek, Zlín 2005

https://cs.wikipedia.org/[…]/Sv%C4%9Btlu%C5%A1ka_v%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD

https://chovatelka.cz/[…]/svetluska-vetsi-neboli-svatojansky-broucek

http://www.muzeum-sumperk.cz/[…]/222-svetlusky-lampyridae

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

14.01.2019 12:09

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu