Jak dlouho by trvalo obejít celou zeměkouli?

Jak dlouho by trvalo obejít celou zeměkouli?

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.

Matematické řešení problému je následující: Obvod země po nejdelší rovnoběžce (rovníku) je 40 075 kilometrů. Průměrná rychlost chůze je 5 km/h. Kdybychom šli beze spánku a jakýchkoliv zastavení, trvala by cesta 8015 hodin, tedy téměř 334 dní.

Pokud jde o realističtější odhad, můžeme se inspirovat zkušenostmi pěších cestovatelů a cestovatelek, kteří/které cestu kolem světa skutečně absolvovali/y. Průměrná délka jejich cesty se pohybuje mezi čtyřmi až pěti lety.
Současným držitelem rekordu za (ověřitelně) nejrychlejší pěší cestu okolo zeměkoule je australský vědec a atlet Tom Denniss, který zemi oběhl za pouhý 1 rok, 8 měsíců a 14 dní.

Použité zdroje

Denniss, T. (2016). The world at my feet: The extraordinary story of the record-breaking fastest run around the Earth. Allen & Unwin.

Výchova a vzdělávání

11.01.2024 09:49