Jak dlouho by trvalo obejít celou zeměkouli?

Text dotazu

Jak dlouho by trvalo obejít celou zeměkouli?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.

Matematické řešení problému je následující: Obvod země po nejdelší rovnoběžce (rovníku) je 40 075 kilometrů. Průměrná rychlost chůze je 5 km/h. Kdybychom šli beze spánku a jakýchkoliv zastavení, trvala by cesta 8015 hodin, tedy téměř 334 dní.

Pokud jde o realističtější odhad, můžeme se inspirovat zkušenostmi pěších cestovatelů a cestovatelek, kteří/které cestu kolem světa skutečně absolvovali/y. Průměrná délka jejich cesty se pohybuje mezi čtyřmi až pěti lety.
Současným držitelem rekordu za (ověřitelně) nejrychlejší pěší cestu okolo zeměkoule je australský vědec a atlet Tom Denniss, který zemi oběhl za pouhý 1 rok, 8 měsíců a 14 dní.

Použité zdroje

Denniss, T. (2016). The world at my feet: The extraordinary story of the record-breaking fastest run around the Earth. Allen & Unwin.
https://is.muni.cz/[…]/02.Tvar_a_velikost_Zeme.pdf