Jak daleko vidí oko

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat do jaké největší vzdálenosti můžeme vidět pouhým okem.

Odpověď

Na Vaši otázku se nedá odpovědět konkrétním číslem, záleží na mnoha faktorech a jaká má být kvalita vidění. Ve zdravém normálním oku, pokud je v klidu, se na sítnici sbíhají paprsky, které do oka dopadají rovnoběžně, tj. ze zdrojů nekonečně vzdálených, jako jsou hvězdy, měsíc, vzdálené hory, takže vlastně vidíme nekonečně daleko.

Aby oko vytvořilo ostré obrázky předmětů ještě bližších, musí změnit svůj dosavadní stav klidu - akomoduje (tj. zkracuje svoji ohniskovou dálku tím, že zakřivuje více přední plochu oční čočky). Akomodace oka je spojena s námahou a nemůže vzrůstat libovolně. Pro každé oko existuje určitá vzdálenost, na kterou ještě může akomodovat. Nazýváme ji blízký bod - "punctum proximum". Jeho poloha se mění s věkem. Od 6 cm u novorozence, zpočátku vzrůstá zvolna, s přibývajícím věkem rychle, takže např. kolem 6o. roku je to asi 200 cm.
Průměrný zdravý člověk by měl ze vzdálenosti 6 metrů přečíst řádek 8,8 mm.

Dále se u oka rozeznává ještě vzdálený bod - "punctum remotum", tj. vzdálenost, na kterou vidí oko bez akomodace ostře. U zdravého oka je to nekonečno.

Čerpáno z:
TEYSSLER, KOTYŠKA. Technický slovník naučný. Díl 9. Praha 1933.

http://cs.wikipedia.org

Pokud budete chtít více informací, zkuste se obrátit na poradnu matematicko-fyzikální fakulty UK
http://fyzweb.cuni.cz/odpovedna