Jak citovat staré dokumenty

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o poskytnutí informace ( "vzorce"), jak citovat staré listiny/smlouvy (kupní, darovací smlouvy kolem roku 1910?,,...), nejsem si jistá, zda a jak se úřední listiny citují. Dále bych prosila o informaci, jak správně citovat údaje z matriční knihy. A jak se cituje např. i obyčejný papír, kde je psán text lidskou rukou.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

matriky, rukopisy, historické smlouvy se řadí mezi archiválie. Ty jsou mimo citační normu, tedy se u nich neřešení. Ale i tak existuje pravidlo, jak postupovat. A to od většího celku k menšímu.

Od instituce, kde se dané archiválie nachází, značka nebo název sbírky, inventární číslo nebo signatura, případně datum a místo vydání listin, případně číslo strany.

Jak postupovat máte uvedeno v odkazu níže i s ukázkami citací:

https://sites.google.com/site/novaiso690/co-norma-neresi/archivlie