Jak citovat

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal na volbu varianty jména zvolit při citaci např. ruských překladů německých autorů. Autoritní nebo poruštěnou? SK citaci nabízí s originální podobou.
http://aleph.nkp.cz/F/?func[…]05235415&local_base=SKC

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 

jedním ze základních pravidel při vytváření citací je, že citujeme "s knihou v ruce", tzn. údaje přebíráme z dokumentu, z něhož jsme čerpali (primárním zdrojem informací je v případě tištěných dokumentů titulní list). Důvodem je možnost přesné identifikace a případné dohledání dokumentu. Jméno autora se uvádí v takové podobě, v jaké je uvedeno v citovaném dokumentu. Údaje se zapisují v jazyce citovaného dokumentu, pokud se jedná o jiný typ písma než latinku, je nutné převzaté údaje transliterovat, tj. přepsat z původního písma do latinky.

V knihovních katalozích mohou být u tvůrců uvedeny autoritní formy záhlaví propojené na odkazované nebo nepreferované formy, aby bylo možné nalézt i další díla konkrétního autora. Prostřednictvím katalogu si můžete provést kontrolu citace, nicméně jak již bylo řečeno výše, údaje pro tvorbu citace byste z něho přebírat neměl, čerpat byste měl přímo z dokumentu, který držíte v ruce. Pokud si nejste jistý, jakým způsobem citace správně vytvářet, je možné využít některou z příruček uvedených níže nebo přímo generátor citací na adrese http://www.citace.com/.

 

 

 

Použité zdroje

* https://kuk.muni.cz/[…]/citace.pdf

* https://sites.google.com/[…]/tvuarce

* http://www.citace.com/CSN-ISO-690.pdf

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.10.2015 13:59

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu