Jak byly v Olomouci přejmenovány ulice Viljamsova a Dr. S. Allenda?

Text dotazu

Mám seznam spolužáků z roku 1981 a nemohu najít v Olomouci ulice Viljamsova a Dr. S. Allenda. Obě ulice jsou uvedeny v oficiálním seznamu adres spolužáků školy z té doby.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ulice Dr. S. Allenda je dnes ulice Hněvotínská.

Jedná se o starodávnou (polní) cestu z Olomouce přes zaniklou osadu Gošikl západním směrem k Hněvotínu.
V letech 1925-1939 nesla ulice název Hněvotínská, v letech 1939-1945 Hněvotínská cesta (včetně ul. Štítného),
1945-1973 Hněvotínská, 1973-1990 Salvadora Allende; Allendeho, od r. 1990-dosud opět Hněvotínská.

Ulice Viljamsova je dnes ulice Junácká.

Název připomíná českou skautskou organizaci Junák, založenou v roce 1914 prof. A. B. Svojsíkem jako součást světově organizovaného skautského hnutí. Junák (častěji Svaz junáků-skautů a skautek ČSR) byl třikrát rozpuštěn (1939, 1949, 1970), ale mezi tím se sám dokázal třikrát v plné síle obnovit, naposledy v roce 1989.
V letech 1953-1990 byla ulice pojmenována Viljamsova, od r. 1990-dosud Junácká.

Použité zdroje

Lexikon olomouckých ulic. 1. vyd. V Olomouci: Burian a Tichák, 2009. S. 64, 75. ISBN 978-80-87274-02-6.
https://encyklopedie.olomou[…]evotinska-salvadora-allende
https://encyklopedie.olomouce.cz/[…]/junacka-viliamsova