Jablonec, tisk po r. 1945

Text dotazu

Dobrý den, chystám se zpracovávat bakalářskou práci na téma redakce českého tisku v Jablonci nad Nisou od roku 1945-cca 1950. Zajímalo by mě, kde bych mohla zjistit jaké noviny (týdeníky, oběžníky...) v Jablonci vycházely a jaké celostátní deníky měly v Jablonci filiálku. Bohužel ve státním okresním archivu tyto informace nemají, podařilo se mi vypátrat obdeník Jablonecká pravda (bohužel bez přesných údajů od kdy do kdy vycházel) a filiální redakci liberecké Stráže severu...Předem moc děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den, omlouváme se za opožděnou odpověď. V bibliografii Noviny České republiky
1919-1945 jsme nalezli jediný titul vycházející v uvedeném období v Jablonci, a to Reichenberger Tagesbote, který vydávala Československá strana národně socialistická. Jednalo se o deník, později noviny vycházely 2x denně + týdenní vydání. Vydávány byly v letech 1919-1945. Kompletní záznam Reichenberger Tagesbote si můžete prohlédnout i v Souborné bázi PER, kterou buduje Moravská zemská knihovna (http://www.mzk.cz/katalogy/). Kromě bibliografie Noviny České republiky 1919-1945 byla vydána i bibliografie Časopisy České republiky 1919-1945, tuto bibliografii jsme neprověřovali.
Tuto bibliografii má ve svém fondu např. Krajská knihovna v Liberci (http://www.kvkvli.cz).

KUBÍČEK, Jaromír a kol. Noviny české republiky 1919-1945. 2 sv. Brno : Sdružením knihoven ČR, 2004. ISBN 80-86249-27-1.

KUBÍČEK, Jaromír a kol. Časopisy České republiky 1919-1945. 2 sv. Brno : Sdružením knihoven ČR, Moravská zemská knihovna, 2006-7. ISBN 80-86249-35-2.

V Bibliografii periodik v českých krajích 1945-1963 jsme nalezli ještě několik periodik vydávaných v Jablonci nad Nisou. I tato bibliografie se nachází ve fondu Krajské vědecké knihovny v Liberci:
* Budujeme Nový Jablonec (1950-1952)
* Harusák (1950)
* Hasičský zpravodaj OHJ č. 79 (1948-49)
* Jablonecká Pravda (1945)
* Kartonážník (1949-1950)
* Perla (1950)
* Vodotop (1950)

KAŇKA, Vladimír. Bibliografie periodik v českých krajích 1945-1963 : Severočeský kraj. V Praze : Státní knihovna ČSSR-Národní knihovna v Praze, 1963. 49 l.

Pro další informace se zkuste obrátit na Krajskou knihovnu v Liberci, která buduje regionální fond dokumentů vycházejících na území Libereckého kraje (http://www.kvkli.cz/cz/sluzby/oddeleni-studijni-knihovna-a-periodika-7.html).