Jablonec nad Nisou

Text dotazu

kde přesně stál první dům v Jablonci nad Nisou?

Odpověď

Dobrý den, na Váš dotaz zřejmě nebude možné nalézt odpověď, dochované archiválie informují o starších dějinách Jablonce jen velmi útržkovitě. Počátky osídlení v této oblasti sahají do období před rokem 1356, z kterého pochází první písemná zmínka o osadě Jablonci, a to v souvislosti s místním kostelem, kolem něhož celé sídliště pozvolna vyrůstalo. Zápis v konfirmačních knihách stručně latinsky informuje o skutečnosti, že ke kostelu v nové osadě "Jablonecz" byl na přání pana Alberta, generálního převora řádu křížovníků s červeným srdcem, neboli cyriaků, dosazen arcibiskupským úřadem na místo faráře bratr Šebestián ze stejného řádu. Ve středověku lokalita nikdy nedosáhla významu sídel vzniklých v úrodnějších místech království. Šlo zřejmě jen o chudé a nevýznamné vesnické sídliště.
Nejstarší známé vyobrazení Jablonce pochází údajně z r. 1687. Uprostřed se nachází kostel sv. Anny, nad kostelem nynější hostinec Zlatý lev a vlevo (v místě pozdějšího Merkuru) stará kovárna.

Pokud se o historii Jablonce nad Nisou více zajímáte, pak bychom Vám doporučili velmi pěkně zpracované publikace:
1) Jablonec nad Nisou: město v proměnách času. Jablonec nad Nisou: Městský úřad, 1996. ISBN 80-238-1383-8.
2) Jablonec nad Nisou: stručný průvodce sedmi stoletími města. Jablonec nad Nisou: Informační centrum Městského úřadu v Jablonci n. Nisou, 2006.
Historie Jablonce je přehledně zpracována přímo na strankách obce http://www.mestojablonec.cz/ .

Máte-li zájem pátrat dále, nejvíce informací o historii města Jablonce nad Nisou i jabloneckého regionu Vám může nabídnout Státní okresní archiv Jablonec nad Nisou (Turnovská 40 A, 466 01 Jablonec nad Nisou, email: sokajbc@soalitomerice.cz). Nejvýznamnější archivní prameny pro středověké dějiny Jablonce jsou dnes umístěny v Archivu pražského hradu (http://old.hrad.cz/castle/archiv/), zde jsou uloženy již zmíněné konfirmační knihy (Libri confirmationum), dochované v deseti svazcích pro léta 1354-1436. Dále knihy erekční (Libri erectionum), jež jsou jakousi církevní obdobou zemských desek evidujících šlechtický majetek, soudní akta (Acta iudiciaria consistorii Pragensis), jejichž obsahem jsou rozličné soudní spory a také rejstříky papežských desátků z let 1352, 1367, 1369, 1384, 1399, další dva pocházejí pak ještě z počátku 15. století. Všechny čtyři uvedené druhy církevních pramenů byly vydány tiskem, proto jsou snadno dostupné každému z případných badatelů. Další důležité prameny pro dějiny 16. a 17. století jsou uloženy v Národním archivu (http://www.nacr.cz/), v děčínské pobočce Státního oblastního archivu v Litoměřicích (email: decin@soalitomerice.cz) - mj. urbáře jako evidence vrchnostenského majetku na jednotlivých panstvích jabloneckého regionu a přímo v centrále Státního oblastního archivu v Litoměřicích (http://www.soalitomerice.cz).