J. Vrchlický: Brevíř moderního člověka

Text dotazu

Ve kterém svazku souborného vydání básnických spisů Jaroslava Vrchlického lze najít sbírku Brevíř moderníhov člověka

Odpověď

Dobrý den,

podle popisu v Generálním katalogu Národní knihovny ČR i podle dalších zdrojů by Brevíř moderního člověka měl být svazek 46 (1889 - 1891) Souborného vydání básnických spisů Jaroslava Vrchlického. Vzhledem k tomu, že dílo Jaroslava Vrchlického je velmi rozsáhlé, není jednoduché se v něm úplně zorientovat. Bibliografii díla i života J. Vrchlického zpracoval Jaromír Borecký a kol.. Je to podrobně zpracovaný soupis básnického i dramatického díla Jaroslava Vrchlického. Bibliografie vyšla ve sborníku, viz níže

Sborník Společnosti Jaroslava Vrchlického. Praha: Společnost Jaroslava vrchlického, 1920. D. 1 -

Editor: Klášterský, Antonín, 1866-1938

Editor: Haškovec, Prokop Miroslav, 1876-1935

Editor: Borecký, Jaromír, 1869-1951

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:cdced1c0-42a4-11e3-ae53-5ef3fc9ae867

Sebrané spisy J. Vrchlického v autorově uspořádání vydával J. Otto (65 svazků v letech 1896-1913). Poslední vydání jeho spisů z let 1948-1963, které redigoval A. Pražák, později V. Tichý, čítá 20 svazků, nemá však náležitosti vydání kritického.

Zdroj: LEHÁR, Jan. Česká literatura od počátků k dnešku. Praha: NLN, 2008.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:a3676050-537c-11e6-8361-5ef3fc9ae867