J.V.Stalin, projev z 9. 2. 1946

Text dotazu

Dobrý den, prosím je možné získat celý text projevu J. V. Stalina z 9.2.1946? Měl by snad být v jeho spisech č. 14 (ale možná i jinde), ty však nejsou k sehnání. Nejlépe v češtině, přijatelná by snad byla i ruština. Děkuji Vám za ochotu.

Odpověď

Dobrý den, Stalinův projev z 9.2.1946 je v NK  dispozici v češtině i v ruštině. Najdete jej v těchto publikacích:

1. česky:
J. V. Stalin: Stalin v současném boji za mír, Praha: Mír, 1949 (a další vydání), na s. 19-33: Projev o rázu a výsledcích druhé světové války (Projev na předvolební schůzi stalinského volebního okruhu v Moskvě 9. února 1949) /v názvu chybně uvedeno "první světové války"/. sign. v NK ČR 54 G 33564 (a další).

2. rusky:
Reči na predvybornych sobranijach izbiratelej stalinskogo izbiratel'nogo okruga g. Moskvy : 11 dekabrja 1937 g. i 9 fevralja 1946 g. / Josif Vissarionovič Stalin. -- Moskva : Gospolitizdat, 1952. -- 23 s.

Ruské vydání jsme neměli v ruce, dostaneme je ze skladu zítra, zdá se ale, že české vydání reprodukuje projev celý. Knihu v NK musíte objednat na lístek nebo přes Katif, protože exempláře k půjčení do studovny njesou dosud zkatalogizovány.
Pokud jde o Stalinovy spisy, v češtině i v ruštině jsme zjistili 13. svazek jako poslední, nikde jsme nenarazili na žádný další a je pravděpodobné, že tímto svazkem Stalinovy Spisy skončily.