J. V. Stalin

Text dotazu

Dobrý den, můj děd prošel anabází Čsl. Legií v Rusku. Vyprávěl v Rusku vyslechnutou historku o tom, že Stalin byl prý ve skutečnosti nedostudovaný duchovní. Jeho nenávist k církvi a inteligenci údajně pocházela z dob jeho teologických studií. Důvodem byla jakási slovní hříčka v jeho mateřštině, parodující jeho původní jméno Džugašvili. Lze tyto informace ověřit?

Odpověď

Vážený pane, historku, kterou uvádíte, se nám nepodařilo potvrdit; bohužel není v našem dosahu nikdo, kdo by uměl gruzínsky a mohl potvrdit či vyvrátit, zda je nějaká slovní hříčka možná.
Z historických pramenů je známo, že Stalin od r. 1888 studoval na církevní škole v Gori a od r. 1894 v semináři v Tiflisu (dnešní Tbilisi). Seminář nedokončil, byl z něj ke konci studia vyloučen, podle jedné monografie záměrně nepodstoupil závěrečné zkoušky. Nicméně bylo zřejmé, že by jimi neprošel pro své názory.
Není také sporu o tom, že Stalin byl poměrně záhy ateistou (zhruba kolem svého 13 roku, podle jedné zmínky byla podnětem pro odvrat od víry četba Darwina nebo seznámení s jeho učením). V každém případě byl jako student semináře již ateistou a nijak zvlášť se tím netajil. V semináři navíc panoval autokratický a udavačský systém, protigruzínský a většina studentů se proti němu stavěla do opozice. V podstatě studium zde podněcovalo revoluční nálady. V tom Stalin nebyl výjimkou, snad jen výrazným případem.
V podstatě lze shrnout, že Stalinův názorový vývoj v té době odpovídal realitě, v níž žil. Uvedená historka by asi byla trochu zjednodušující, i když fakticky ji vyloučit nelze.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.02.2008 13:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu