J.Š.Baar Hrnčená bába

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne ve kterém roce napsal J.Š.Baar povídku Hrnčená bába. Můžete to prosím nějak zjistit?
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den, povídka Hrnčená bába vyšla poprvé v roce 1922 v Kalendáři sv. Josefa. Později byla (spolu s jinými povídkami, které vycházely v časopisech), zařazena do souboru Báby a dědkové, který knižně vyšel poprvé až v roce 1927, tj. po autorově smrti. Do roku 1942 vyšla kniha opakovaně, celkem šestkrát. Pro svoje protiválečné zaměření však v době nacistické okupace byla povídka Hrnčená bába ze souboru kvůli cenzuře vyjmuta. V poválečných vydáních byla opět zařazena, např. vydání z roku 1973. V roce 1983 vyšla v knize Hrnčená bába a jiné povídky.

Použité zdroje

Digitální knihovna Kramerius

BAAR, Jindřich Šimon a ŠTĚPÁNEK, Vladimír, ed. Hrnčená bába a jiné povídky. Vyd. 1. Praha: Československý spisovatel, 1983. 303 s. Slunovrat. Malá řada; sv. 53.

BAAR, Jindřich Šimon. Báby a dědkové: [Povídky]. 7. vyd. Praha: Vyšehrad, 1973. 241, [3] s.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jind%C5%99ich_%C5%A0imon_Baar