J.Š.Baar Hrnčená bába

zajímalo by mne ve kterém roce napsal J.Š.Baar povídku Hrnčená bába. Můžete to prosím nějak zjistit?
Předem děkuji

Dobrý den, povídka Hrnčená bába vyšla poprvé v roce 1922 v Kalendáři sv. Josefa. Později byla (spolu s jinými povídkami, které vycházely v časopisech), zařazena do souboru Báby a dědkové, který knižně vyšel poprvé až v roce 1927, tj. po autorově smrti. Do roku 1942 vyšla kniha opakovaně, celkem šestkrát. Pro svoje protiválečné zaměření však v době nacistické okupace byla povídka Hrnčená bába ze souboru kvůli cenzuře vyjmuta. V poválečných vydáních byla opět zařazena, např. vydání z roku 1973. V roce 1983 vyšla v knize Hrnčená bába a jiné povídky.

Použité zdroje

Digitální knihovna Kramerius

BAAR, Jindřich Šimon a ŠTĚPÁNEK, Vladimír, ed. Hrnčená bába a jiné povídky. Vyd. 1. Praha: Československý spisovatel, 1983. 303 s. Slunovrat. Malá řada; sv. 53.

BAAR, Jindřich Šimon. Báby a dědkové: [Povídky]. 7. vyd. Praha: Vyšehrad, 1973. 241, [3] s.

Jazyk, lingvistika a literatura

Knihovna města Plzně, p. o.

29.03.2021 21:01