J. Karafiát: Broučci

Text dotazu

Kolikrát byla od svého vzniku u nás vydána kniha Broučci, napsal Jan Karafiát?

Odpověď

Dobry den, dotaz, ktery jste nam poslala, zajima vice lidi. Sluzbou Ptejte se knihovny byl zpracovan jiz v roce 2006 a je ulozen v archivu PSK http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/karafiat-jan-broucci/?searchterm=broučci.
Broucci byly vydany mockrat, presny pocet neni mozne zjistit. Do roku 2004 bylo vydano udajne 90 vydani.
Od roku 2004 do ted bylo jeste dalsich 6-7 vydani, (udaje z elektronickeho katalogu NK CR (NKC). Knihu vydavala ruzna nakladatelstvi, cislovani vydani neni presne. V knize je napr. uvedeno 86. vydani, v Albatrosu 6. Cisla vydani jsou potom mnohdy matouci. Mohlo se i stat, ze nekdo vydal Broucky, aniz by odevzdal povinny vytisk NK CR a tim se toto vydani do nasi databaze (katalogu) nedostalo nebo zatim nedostalo a neobjevilo se v celkovem poctu vydani.
Neni ani znam presny rok, kdy byly Broucci vydany poprve. Snad to byl rok 1876 (vydano vlastnim nakladem, kde vsak neni primo napsano, ze se jedna o 1.vydani, 2. vydani je z roku 1895).