Ivančice, Oslavany

Text dotazu

Dobrý den, od čeho je odvozen a jaký je původ název města Ivančice a Oslavany?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

název města Ivančice (západně od Brna) je utvořen příponou -ice od osobního jména Ivanek, zdrobněliny k Ivan. Znamená "ves lidí Ivankových". V nářečí a širokém okolí zní jen Vančice. Ve staré češtině se vedle  podoby Ivan, Ivanek vyskytovalo ojediněle i Evjan, Evjanek, a proto se objevují zápisy 1288 Eywanczicz, 1371-1646 Evančice. Spojení v Evančicích se rozložilo na "ve Vančicích"; takový proces byl u jmen začínajících na Ve-, Ev- častý. Jména se základem Ivan patří na Moravě k nejstarším: Ivanovice u Brna (1527 Ewanowitz) Ivanovice na Hané (1183 Iwanowic).

Město Oslavany jsou poprvé připomínány v roce 1104, v roce 1225 zněly jako "Ozlawan". Význam jména je !lidé bydlící na březích řeky Oslavy". Lze srovnat s místním jménem Borovany ve významu "lidé na řece Bobravě".

Použitá literatura:

LUTTERER, Ivan et al. Zeměpisná jména Československa: slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1982. 373 s. Malé encyklopedie; Sv. 11.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.06.2014 15:04

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu