Ivančice, Oslavany

Text dotazu

Dobrý den, od čeho je odvozen a jaký je původ název města Ivančice a Oslavany?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

název města Ivančice (západně od Brna) je utvořen příponou -ice od osobního jména Ivanek, zdrobněliny k Ivan. Znamená "ves lidí Ivankových". V nářečí a širokém okolí zní jen Vančice. Ve staré češtině se vedle  podoby Ivan, Ivanek vyskytovalo ojediněle i Evjan, Evjanek, a proto se objevují zápisy 1288 Eywanczicz, 1371-1646 Evančice. Spojení v Evančicích se rozložilo na "ve Vančicích"; takový proces byl u jmen začínajících na Ve-, Ev- častý. Jména se základem Ivan patří na Moravě k nejstarším: Ivanovice u Brna (1527 Ewanowitz) Ivanovice na Hané (1183 Iwanowic).

Město Oslavany jsou poprvé připomínány v roce 1104, v roce 1225 zněly jako "Ozlawan". Význam jména je !lidé bydlící na březích řeky Oslavy". Lze srovnat s místním jménem Borovany ve významu "lidé na řece Bobravě".

Použitá literatura:

LUTTERER, Ivan et al. Zeměpisná jména Československa: slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1982. 373 s. Malé encyklopedie; Sv. 11.