ITINERARIVM SACRAE SCRIPTVRAE

Text dotazu

shanim informace o knize Itineratium Sacrae Scripturae to jest: Putowany Swatych. Knihu napsal M. Henrich Farar z Brunova a tistna byla pak v ceskem prekladu u Daniela Adama z Veleslavina. Pokud by bylo mozne zjistit, ktera knihovna tuto knihu vlastni nebo i jine blizsi informace o knize nebo o autorovi. Dekuji

Odpověď

Vašemu požadavku odpovídá tento záznam v Knihopisu (viz.
http://felix.ics.cas.cz/clavius/l.dll?cll~1327):
Číslo knihopisu (s K vpředu): K01361
Záhlaví: BUENTING, Heinrich
Přepis titulního listu: ITINERARIVM SACRAE CRIPTVRAE: To gest: Putowánj Swatých (...)
Další údaje: , 1592. -- [XXII] - 530 - [XXXII] str. ; 2°. -- 199 [XXI]str. ; 4°
Další původci: Adam z Veleslavína, Daniel; Adam z Veleslavína, Daniel; Capella z Elbinku, Petr; Adam z Veleslavína, Daniel; Žerotína, Karel mladší; Vilém mladší, vévoda Braunschweig-Lüneburg; Chemnitz, Martin, 1522-1586; Neuwald, Hermann; Karolides z Karlsberka, Jiří.

V exemplářích u tohoto záznamu z Knihopisu jsou uvedeny instituce, které mají žádaný tisk ve svých fondech. Za Plzeň je uveden starý údaj: Plzeň, KHM 2A55; Plzeň, KHM 3A69. Oba exempláře 2A55 a 3A69 nejsou již uloženy v Knihovně historického muzea v Plzni, ale v padesátých letech 20.stol. byly převedeny do fondu Státní vědecké knihovny, současné Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Oba exempláře zpřístupňuje v prezenčním režimu badatelská studovna, viz. http://www.svkpl.cz/studovna_badatelska.htm, (pracoviště starých a vzácných tisků, http://www.svkpl.cz/st_tisky.htm). Je nutné se objednat u PhDr. Hálové Marie na tel. čísle +420 377 306 910 nebo e-mailu halova@svkpl.cz. Provozní doba studovny je: Po, St: 9:00-12:00, 13:00-17:00 hod.

Základní informace o autorovi BUENTING, Heinrich
Další varianty jména uvádí Deutsche Bibliographie, viz.
http://mdz1.bib-bvb.de/~ndb/ndbvoll.html?inpAuswahl%5B%5D=6364.
Ottův slovník naučný uvádí: Bünting Jindřich, theolog lutheránský a historik (1545 Hannovru, 1606 tam.). Studoval ve Vitemberce, byl po delší dobu pastorem v Gronově, pak superintendentem v Goszlaru, odkuž pro neshody v některých věcech dogmatických do Hannovru odešel a tu až do své smrti soukromě žil. Mezi jeho spisy týkajícími se po většině biblických starožitností, první místo zaujímá dílo Itinerarium Sacrae Scripturae (...).
Další informace jsou uvedeny ve čtvrtém svazku Ottova slovníku naučného.

Použité zdroje:
Knihopis Digital Database [online]. Praha : Filozofický ústav AV ČR; Kabinet pro klasická studia, b.r. Dostupné na www: <http://felix.ics.cas.cz/clavius>.
Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Sv. 4, Bianchi-Giovini - Bžunda. Praha : J. Otto, 1891. 1026 s.