Islám a etické hodnoty

Text dotazu

Dobrý den,

můžete mi prosím doporučit odbornou knihu v češtině, která by souhrnně a bez předpojatosti pojednávala otázku vztahu etických hodnot a islámu (v souvislosti s dnes tolik diskutovaným problémem, zda jde o neutrální, nebo o nenávistnou ideologii). Zajímá mě spíše současný stav, tj. hodnoty předávané skrze církev nyní (předpokládám, že v různých částech světa to bude různé), ale historie islámu také. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

 ačkoli se žádná monografie v češtině nezabývá přímo etickými otázkami v islámu, můžeme Vám doporučit dva tituly:

 Luboš Kropáček: Duchovní cesty islámu. Vyšehrad, 2003.

 Hans Küng, Josef van Ess: Křesťanství a islám. Vyšehrad 1998.

 a mohla by Vás zajímat i kniha:

 Bronislav Ostřanský: Atlas muslimských strašáků. Academia 2014.

 K danému tématu byste našla jistě ještě aktuálnější cizojazyčné publikace, např:

 Reza Aslan, No god but God: The Origins, Evolution, and Future of Islam, New York: Arrow, 2011. ISBN 978-0099564324 (2. upr. vyd.)

 Tariq Ramadan Islamic Ethics: A Very Short Introduction (Very Short Introductions). OUP 2016. ISBN 978-0199589326 (vyjde v létě 2016)

ale doufáme, že Vám pomohou i naše doporučení na české tituly.

S díky za Váš zájem a srdečnými pozdravy

Knihovna ÚFaR, FF UK