ISBN, ISSN

Text dotazu

obrý den
1. Chci se zeptat na rozdíl mezi ISBN a ISSN.
2. Jsou tyto kody přidělovány i novinám a časopisům? A kde tato čísla mohu
najít? Konkrétně hledám označení Hospodářských novin (Komerční příloha) a
čtvrtletního časopisu Start pro podnikání a franchising (příloha časopisu
EURO).

Odpověď

Dobrý den,

ISBN, ISSN a také ISMN jsou mezinárodní standardní čísla, která se přidělují dokumentům za účelem jejich jednoznačné identifikace. Číslo ISBN slouží pro identifikaci knih (neperiodických publikací), ISSN pro periodika a ostatní tzv. pokračující zdroje, ISMN potom identifikuje hudebniny. 

Podrobnější definice můžete nalézt v databázi s názvem Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) - http://sigma.nkp.cz/cze/ktd nebo také na našich webových stránkách - http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=ISBN,_ISMN,_ISSN&submenu3=17.

Vrcholným celosvětovým orgánem systému mezinárodního standardního číslování seriálových publikací je Mezinárodní centrum ISSN v Paříži (http://www.issn.org/), které provozuje ISSN Portal, v němž je možné vyhledávat ISSN titulů periodik vydávaných po celém světe (http://portal.issn.org/cgi-bin/gw/chameleon).

Mezinárodní centrum ISSN koordinuje národní střediska ISSN, České národní středisko ISSN sídlí v Národní technické knihovně (http://www.techlib.cz/cs/issn/). Na žádost vydavatele nebo knihovny přiděluje ISSN tištěným i elektronickým novinám, magazínům, vědeckým časopisům, sborníkům z konferencí, edičním řadám a dalším tzv. pokračujícím zdrojům, vydávaným na území České republiky. Zpracovává o nich záznamy do národní databáze ISSN a do mezinárodního Registru ISSN. Národní databáze ISSN, ve které naleznete ISSN požadovaných periodik, je k dispozici na adrese - http://aleph.ntkcz.cz/F/?func=find-b-0&local_base=stk02.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.04.2010 10:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu