ISBM, EAN, BMP

Text dotazu

1. Prosim o informaci, jak muze organizace ziskat ISBN cislo pro svou brozuru, pokud chce sama publikovat (ve svem nakladu).
2. Take prosim o informaci, jak lze ziskat EAN kod a jaky je vztah mezi ISBN cislem a EAN kodem.
3. Dale prosim o informaci, co je to bitova mapa a co znamena bmp koncovka.

Odpověď

Dobrý den, informace o přidělení čísla ISBN Vám sdělí Národní agentura ISBN, která sídlí v budově Národní knihovny ČR. Tato agentura přiděluje číslo ISBN nakladatelům, kteří o něj mají zájem (účast nakladatelů v systému ISBN je v ČR dobrovolná). Bližší informace a potřebné kontakty naleznete na adrese (https://www.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/isbn-ismn-issn).

Číslo ISBN s kódem EAN nijak nesouvisí. Systém EAN je standardizovaným celosvětovým systémem kódování a identifikace zboží (od spotřebitelských, přes obchodní, distribuční až po přepravní jednotky), služeb a organizací.
Číslo ISBN je mezinárodním standardním číslem knihy. Oba systémy jsou na sobě zcela nezávislé.
Informace o kódu EAN Vám sdělí GS1 Czech Republic (původně sdružení EAN Česká republika), která se kódem EAN zabývá (https://www.gs1cz.org/o-nas).

Pod pojmem bitová mapa se rozumí grafický formát, který užívá MS Windows. BMP je zkratkou tohoto termínu (Bit Mapped Picture), což volně přeloženo znamená obrázek s popisem každého obrazového bodu. Formát obsahuje informace např. o rozměrech obrázku, počtu použitých barev atd. 

Informace o formátu bmp čerpány z volného internetu a stránek magazínu PC svět PC svět. [online]. P.E.S. consulting, s.r. o. [cit. 2005-16-11].
Dostupný z WWW: <http://www.pcsvet.cz/ >.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.01.2008 15:29

Petr Havel píše:
Pondělí 15.08.2016 16:30
Rád bych jen doplnil/opravil odpověď: ISBN a EAN spolu souvisí, protože čárový kód EAN uváděný na knize je totožný s ISBN kódem knihy (od roku 2007). Vizte https://www.nkp.cz/[…]/isbn-11
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu