Interpunkce v MARC21

Text dotazu

Dobrý den, nikde jsem se nedozvěděl, proč je (údajně?) nutná jako součást polí MARC21 interpunkce podle ISBD? Formátem MARC21 nebo UNIMARC se přece přenášejí bibliografická data mezi počítačovými programy, ať už přes síť, nebo v textových souborech. Proto nechápu, proč by měla vlastní datová pole záznamu MARC21 ještě obsahovat interpunkci podle pravidel ISBD? Interpunkce
přece do vlastních dat vůbec nepatří, žádná databáze interně neuchovává například jména a příjmení autorit s interpunkcí na konci (Jirásek má přece příjmení "Jirásek" a ne "Jirásek, "), ba dokonce je ani v db neuchovává ve formátu MARC21. Program jej pouze vygeneruje, když je potřeba, z vlastních binárních db tabulek. Notace ISBD je na druhou stranu určena pro čtení člověkem. Tuto reprezentaci dat není při výstupu na obrazovku/tiskárnu pro program žádný problém vybavit interpunkcí (program ví moc dobře, co je jméno a příjmení autora, co je název knihy...), či jinak vhodně formátovat, klidně i různě obarvit, ...

Odpověď

Dobrý den, v katalogizaci je pro potřeby sdílení a výměny záznamů nutná přísná standardizace. Výběr a podobu popisných a selekčních jmenných údajů určují použitá katalogizační pravidla. V ČR se používají Anglo-americká katalogizační pravidla (AACR2R), což jsou nyní pravidla ve světě nejrozšířenější. Tato pravidla předepisují použití interpunkce jak v "jádru" bibliografického záznamu (ISBD), tak v záhlavích.
Problém je v tom, že katalogizační pravidla tu byla mnohem dřív než výměnné formáty a interpunkce není úplně jednoznačná a úplně správně ji generovat prostě nejde (což jsme si vyzkoušeli i při konverzi do MARC 21). Méně nápadné to bude u knihoven, které katalogizují na minimální úrovni popisu, tedy vytvářejí stručné a jednoduché záznamy. Tam, kde se popisuje na úplné úrovni (třeba v Národní knihovně ČR) představovala generovaná interpunkce problém. Teď jsou jistou nadějí nově vznikající mezinárodní pravidla Resource Description and Access (RDA), kde už je interpunkce navrhována jako volitelná.