"interpersonální komunikace"

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, ve které době se pojem interpersonální komunikace začíná porpvé používat, u koho se poprvé objevuje. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, původ pojmu "interpersonální komunikace", kdy a kdo tento pojem poprvé použil, se nám bohužeel nepodařilo zjistit. Prošli jsme několik publikací, jak uvidíte v seznamu použité literatury, avšak všude se vyskytují pouze teorie, definice a druhy komunikace (konkrétně interpersonální komunikace).
U definic pojmů souvisejících s komunikací je vždy uvedeno i dílo a autor, ze kterého byla definice použita. Většinou se jedná o 2. polovinu 20. století ( v několika málo případech o 1. polovinu), z toho však nemůžeme jednoznačně usoudit, že do této doby spadá i první použití pojmu interpersonální komunikace.
S dotazem se zkuste obrátit na Psychologický ústav Akademie věd ČR (http://www.psu.cas.cz/), jehož Oddělení psychologie osobnosti se zabývá i sociální psychologií, do které lze komunikaci zařadit.
Tématicky by Vašemu dotazu mohl odpovídat také Sociologický ústav AV ČR (http://www.soc.cas.cz/), ovšem profil jednotlivých pracovišť není již tak relevantí jako Psychologický ústav.
Využít můžete také Knihovnu AV ČR (http://www.lib.cas.cz), která službu Ptejte se knihovny také poskytuje.

Dále Vám doporučujeme projít časopisy, které se zabývají tématem  psychologie/sociologie, zda byste zde nenašla nějaké informace:
* Acta Universitatis Palackianae Olomucensis : Facultas philosophica. Psychologica. Varia psychologica. Olomouc : Vydavatelství Univerzity Palackého, 1991-. -- sv. ISSN 1803-022X

* Bulletin PsÚ. Praha : Akademie věd České republiky, Psychologický ústav, 1995-. -- sv. ISSN 1211-216X.

* Československá psychologie : časopis pro psychologickou teorii a praxi. Praha : Academia, 1957-. -- sv. ISSN 0009-062X.

* Psychologie : časopis pro teoretickou a užitou psychologii. Brno : Sdružené pedagogické korporace, 1935-1950.

* Psychologie dnes. Praha : Portál, 1998-. -- sv. ISSN 1212-9607

* Sociální procesy a osobnost ... : sborník příspěvků : Brno ... / pořádal Psychologický ústav AV ČR v Brně. Brno : Masarykova univerzita, [1998]-. -- sv.

* Virya-Lebenskraft : Psychologie und Kommunikation : Jahrbuch = Psychologie
a komunikace : ročenka. Wien : Ladislav Nykl, [19-?]-   . --    sv. ISSN 1608-6619.

* Human communication research. Oxford : Oxford University Press, 1974-  . ISSN 0360-3989.

Informace o dostupnosti časopisů naleznete v Souborném katalogu periodik SKC/P na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .

Existuje mnoho knih na interpersonální komunikaci či komunikaci obecně, které není ve schopnostech služby PSK projít. Uvádíme Vám seznam těch několika, které jsme prolistovali, bohužel bez výsledku. Jejich záznam naleznete v katalogu NKC na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ :
* HAYESOVÁ, Nicky. Základy sociální psychologie. Vyd. 4.. Praha : Portál, 2007. 166 s. ISBN 978-80-7367-283-6.

* MOSLEROVÁ, Nikola. Interpersonální komunikace. Vyd. 1.. Ostrava : Ostravská univerzita, Pedagogická fakulta, 2004. 40 s. ISBN 80-7042-692-6.

* MIKULÁŠTÍK, Milan. Interpersonální komunikace. Vyd. 1.. Zlín : Univerzita Tomáše Bati, Fakulta managementu a ekonomiky, 2001. 187 s. ISBN 80-7318-047-2.

* VYBÍRAL, Zbyněk. Úvod do psychologie komunikace : přehled základních přístupů k interpersonální komunikaci. Vyd. 1.. Hradec Králové : Gaudeamus, 1997. 118 s. ISBN 80-7041-002-7.

* HANUŠ, Radek. Vybrané kapitoly ke komunikačním dovednostem. Vyd. 1.. Olomouc : Hanex, 2007. 99 s. ISBN 978-80-85783-83-4.

Další knihy můžete nalézt v katalogu NKC, stačí zadat klíčová slova/předmět komunikace, interpersolánlí komunikace, sociální psychologie, apod. Výsledky dotazu můžete dále upravovat pomocí funkcí "filtrovat" a "zpřesnit".