intenzita metabolizmu

Text dotazu

Dobrý den,
prosím nevíte odpověď na tuto otázku:
intenzitu metabolizmu živočichů ovlivňuje především:
a)věk jedince
b)pohlaví
c)sluneční záření

Předem Vám děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

 

nejprve zodpovíme Váš dotaz přesně v rozsahu Vašeho zadání. Intenzitu metabolismu živočichů ovlivňuje především: věk jednotlivce a pohlaví. Citujeme:" Hodnota bazální energetické potřeby (BEP) kolísá v závislosti na věku, pohlaví a konstituci, významnou roli sehrávají některé hormony i tělesná teplota. V období růstu a výboje BEP prudce narůstá, ve 20 letech se stabilizuje na relativně konstantních hodnotách, kolem 30. roku začíná mít klesající tendenci. K velmi výraznému strmému poklesu dochází u žen v souvislosti s klimakteriem (přechod), což souvisí s prudce klesající produkcí ženských pohlavních hormonů. U mužů se produkce pohlavního hormonu testosteronu snižuje pozvolna, proto vyjadřuje stejný trend i pokles bazální energetické přeměny. Při nezměněných dietetických zvyklostech a nízké pohybové aktivitě je pokles BEP důvodem, proč s věkem narůstá u lidí (hlavně u žen) tělesná hmotnost. Muži mají obecně vyšší BEP než ženy. Je to dáno větším objemem svalové tkáně, která vyžaduje i za klidových podmínek více energie než tkáň tuková, která je ve větší míře zastoupena v ženském organismu. Hormony štítné žlázy zvyšují BEP s odstupem několika dnů, adrenalin bezprostředně. Vzestup tělesné teploty o 1% zvyšuje BEP o 12 %. Vliv sehrávají i emoce - agresivita zvyšuje a deprese snižuje hodnotu BEP."

 

Zdroj: MERKUNOVÁ, Alena a OREL, Miroslav. Anatomie a fyziologie člověka pro humanitní obory. Vyd. 1. Praha: Grada, 2008. 302 s. Psyché. ISBN 978-80-247-1521-6.

 

Další literatura:

* HANČOVÁ, Hana a VLKOVÁ, Marie. Biologie v kostce: pro střední školy: [obecná biologie, botanika, zoologie, biologie]. 1. vyd. Praha: Fragment, 2008. 176 s. Maturita v kostce. V kostce. ISBN 978-80-253-0606-2.

Obor

Zemědělství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.05.2017 13:25

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu