Inteligence zvířat

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je
chytřejší kočka nebo pes. Předem Vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v knihách, které jsme procházeli, nebylo jednoznačně uvedeno, zda je chytřejší pes nebo kočka. Každé zvíře má jinou povahu, jiné genetické předpoklady a v neposlední řadě také jiné zázemí v rodině svého pána, máme-li na mysli domácí zvířata.

Pod vyjádřením "inteligence zvířat" si však podle autora knihy viz. 1) nelze představit duševní proces, jehož cílem je pojmové, racionální a metafyzické poznání. Pokud ji však chápeme jako iniciativnost, schopnost přizpůsobovat se novým situacím a komunikovat beze slov, pak jí samozřejmě zvířata v menší či větší míře oplývají.

Existuje více publikací, které se zabývají chováním a procesy učení psů než koček. Přesto některé poskytují srovnávací informace o obou zvířatech. Např. kniha 2) se v jedné kapitole zabývá schopnostmi zvířat vědět, kdy se jejich pán vrací domů. Příchod pána očekávají obě zvířata, v porovnání se psy však očekává pána mnohem méně koček. Není to tím, že by kočky byly méně senzitivní nebo "hloupější", když si nezapamatují, kdy se pán vrací z práce.

Autor knihy spatřuje v tomto chování dva možné důvody, tj. kočky nejsou z nějakého důvodu schopny rozpoznat návrat pána, dokud není v těsné blízkosti domu, popř. nejsou schopny rozpoznat rozhodnutí pána na vzdálenost několika km jako psi. Druhým důvodem může být, že kočky nemají motivaci reagovat s velkým předstihem, přestože návrat poznají. Od kočky se navíc neočekává, tak jako od psa, že bude varovat před blížícími se lidmi.

V knize je také zmiňována vnímavost k nadcházejícímu nebezpečí (např. návštěva veterináře, různé spreje proti blechám, apod), kočky bývají velmi přesně naladěny na různé situace. Mnohé dokáží vypozorovat z chování a rozpoložení pánů. Psi se v porovnání s kočkami snaží jen velmi zřídka utéct před návštěvou veterináře. Občas ale zřejmě poznají, co se na ně chystá, ať se jedná o veterináře nebo koupání.

Tato kniha se mnoha kapitolách věnuje jakési "telepatii", kterou zvířata oplývají. Dočíst se zde můžete o slepeckých psích, "zdravotních schopnostech" zvířat či reakci na zvuk telefonu volá-li osoba zvířeti blízká.

Pro bližší poznání inteligence u psů Vám doporučujeme pročíst knihu viz. 3), která se vedle všeobecných informací hlouběji zabývá různými typy psí inteligence.

O klasických povahových rysech kočky a možnostech učení se můžete dočíst v knihách 4,5).

Jak již bylo řečeno, nelze říci, které z těchto dvou zvířat je chytřejší, avšak schopnost učení se je velmi blízká schopnosti vžít se s rodinou, ve které je domácí zvíře chováno. Kočky jsou obecně považovány za mnohem nezávislejší a méně společenské než psi.

Služba Ptejte se knihovny nemá ve svých možnostech podrobně procházet knihy, z níže uvedených jsme čerpali informace a doporučujeme je k důkladnejšímu pročtení:

1) PRIEUR, Jean. Duše zvířat : mají zvířata duši, city, inteligenci, prorocké schopnosti? 1. vyd.. Praha : Mladá fronta, 1994. 197 s. ISBN 80-204-0492-9

2) SHELDRAKE, Rupert. Váš pes to ví : jak psi poznají, kdy se jejich pán vrací domů a další neobjasněné schopnosti zvířat. Vyd. 1.. V Praze : Rybka, 2003. 331 s. ISBN 80-86182-50-9.

3) COREN, Stanley. Inteligence psů : průvodce myšlením, emocemi a vnitřním životem našich psích přátel. 1. vyd.. Praha : Robot, 1997. 286 s. ISBN 80-902061-0-7

4) HEATHOVÁ, Sarah. Co vyvádí vaše kočka? 1. vyd.. Praha : Mladá fronta, 2005. 204 s. ISBN 80-204-1239-5.

5) FOGLE, Bruce. Poznej svou kočku : rady pro společný život člověka a kočky. České vyd. 1.. Praha : Ottovo nakladatelství - Cesty, 1999. 128 s. ISBN 80-7181-272-2.

Další literatura k prostudování:

* YOERG, Sonja I. Clever as a fox : animal intelligence and what it can teach us about ourselves. 1st publ.. Cambridge, Mass. : Harvard University Press, c2001. ix, 228 s. ISBN 0-674-00870-7

* HURLEY, Susan (ed.); NUDDS, Matthew (ed.). Rational animals? 1st pub.. Oxford : Oxford University Press, 2006. viii, 561 s. ISBN 0-19-852827-2

* FISHEROVÁ, Betty; DELZIOVÁ, Suzanne. 4nohý Einstein : sto způsobů jak naučíte svého psa myslet. Vyd. 1.. Praha : IŽ, 1999. 125 s. ISBN 80-240-0759-2.

* GRIFFIN, Donald Redfield. Animal Thinking. Cambridge : Harvard Univ. Pr., 1984. 9, 237 s. ISBN 0-674-03712-X.