Inteligence zvířat

Text dotazu

Dobrý den, dá se zjistit které zvíře je považováno za nejhloupější a které za nejchytřejší?

Odpověď

Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Inteligence zvířat se obtížně měří, protože mnohé používané psychologické testy vyžadují používání rukou, které někteří vysoce inteligentní živočichové, např. delfíni nemají. Tzn. že jedny druhy zvládají některé úkoly lépe než druhé, protože jsou k nim prostě lépe zadaptované. Mezi nejchytřejší patří velcí lidoopi. Učí se velmi rychle, jsou schopni používat logiku a při řešení složitých úkolů a rébusů pronikat do podstaty problému. Je možné je natrénovat, aby se naučili komunikovat pomocí symbolů nebo znakového jazyka.
Mezi velmi inteligentní zvířata kromě lidoopů patří delfíni, velcí papoušci, sépie, sloni, šimpanzi a psovité šelmy. Více o inteligenci zvířat se můžete dozvědět v anglické verzi encyklopedie Wikipedia na adrese: http://en.wikipedia.org/wiki/Animal_cognition

Zmínku o nejhloupějším zvířeti jsme nikde nenašli. Např. Jan Vrba v knize Myslivcův rok píše o bažantovi "je to snad nejhloupější kur na světě. Potřebuje pomoci člověka, aby se jeho chov plně vydařil..". Mohlo by se též jednat o krůtu, která je schopna umřít hlady, když jí krmení dáte o metr dál než je zvyklá.

Možná by bylo lépe, kdyby jste se obrátila na odborníky např. na Mendelově zemědělské a lesnické fakultě, kde mají poradnu na adrese:
http://www.af.mendelu.cz/external/poradenstvi/kontakt.php

nebo na Společnost pro zvířata
http://www.spolecnostprozvirata.cz/