Inteligence pratura

Text dotazu

Mila knihovno,
je mozne zjistit, jestli domestikaci pratura (krava) nedoslo pouze ke zmenseni jeho telesne schranky, ale take ke snizeni inteligence?
Dekujeme

Odpověď

Dobrý den,

o inteligenci původního pratura se bohužel nám dostupné zdroje nezmiňují. Poslední pratur, tedy samice pratura, zahynula v roce 1627 v polské rezervaci u Jaktorowa. Z dostupných pramenů je v dnešní době možné vytvořit poměrně věrohodnou rekonstrukci vzhledu, biologie, chování a ekologie pratura.  Řada otázek spojených s praturem je ovšem stále značně nejasná (biotop, potrava a barevná variabilita pratura). Předpokládáme, že otázka inteligence tohoto předka dnešních turů patří mezi mě.

Zpětným šlechtěním turů domácích s určitými dominantními znaky původních praturů se podařilo ve 20. století zpětně vyšlechtit jedince, kteří se původním praturům pravděpodobně fyzicky značně podobají. Zda je tomu ovšem i v inteligenční rovině, zdroje neuvádějí.

Stádo zpětně vyšlechtěných praturů je možné na našem území vidět v přírodní rezervaci Milovice:

* https://www.ceska-krajina.cz/rezervace/prirodni-rezervace-milovice/

https://praha.idnes.cz/v-milovicich-se-narodil-prvni-pratur-v-cesku-fmx-/praha-zpravy.aspx?c=A160422_2240996_praha-zpravy_rsr

Podrobné informace o historii a zoologii pratura na našem území si můžete přečíst v článku:

KYSELÝ, René; MEDUNA, Petr. O zvířeti velkém jako slon, mezi jehož rohy si mohou sednout tři muži: Pratur ve středověku Čech a Moravy-historická a archeozoologická analýza. Památky archeologické, 2009, 100. (plný text dostupný např. přes Google Scholar: https://scholar.google.cz/scholar?hl=cs&as_sdt=0%2C5&q=pratur&btnG= )

Další použité zdroje:

VOLF, Jiří. Tuři. 1. vyd. Praha: SZN, 1987. 141 s. Zvířata celého světa; 11.