institut mladšího mistrovství

Text dotazu

Při studiu zápisů v cechovních knihách o přijímání nových řemeslníků za mistry jsem se setkal s formulacemi:\"Mladší mistrovství sám osobně odbyl\", u jiného zápisu \"mladší mistrovství za něj odbyl Linhard Čermák\", jinde \"na ktrémžto mladší mistrovství zůstává\". Pojem \"mladší mistrovství\" jsem nikde nemohl najít. Prosím o radu.

Odpověď

Dobrý den,

pojem "mladší mistrovství" se vztahuje na mistry do cechu nově přijaté tj. mistry mladší, též nazývané "novotné". S touto pozicí v rámci cechu se pojila některá zvláštní cechovní ustanovení a povinnosti - např. zákaz přijmout učedníka po dobu jednoho roku nebo tzv. služba pochůzková, která spočívala ve vyřizování cechovních pochůzek, což mladšího mistra zdržovalo od vlastní práce a proto se "mladší mistři" snažili najít za sebe pro tuto službu náhradu. Pokud se mladší mistr oženil, zůstával v této pozici, dokud se na jeho místo (tj. na místo mladšího mistra) neoženil někdo jiný.
Ustanovení spojená s pojmem "mladšího mistrovství" byla u jednotlivých cechů různá, ale jejich základním smyslem bylo určité oddálení nástupu mladšího mistra do funkce mistra "plnohodnotného". Pozici "mladšího mistra" bylo také možno dle cechovních ustanovení obejít - např. sňatkem s mistrovskou dcerou či vdovou, nebo v případě mistrovských synků, kteří mistrovství dědili a byli od různých cechovních ustanovení osvobozeni.

Zdroj: Dějiny cechovnictví v Čechách / František Melichar. -- Unhošt : Spisovatel (řed. měšť. šk.), 1902. -- 268 s.