institut mladšího mistrovství

Text dotazu

Při studiu zápisů v cechovních knihách o přijímání nových řemeslníků za mistry jsem se setkal s formulacemi:\"Mladší mistrovství sám osobně odbyl\", u jiného zápisu \"mladší mistrovství za něj odbyl Linhard Čermák\", jinde \"na ktrémžto mladší mistrovství zůstává\". Pojem \"mladší mistrovství\" jsem nikde nemohl najít. Prosím o radu.

Odpověď

Dobrý den,

pojem "mladší mistrovství" se vztahuje na mistry do cechu nově přijaté tj. mistry mladší, též nazývané "novotné". S touto pozicí v rámci cechu se pojila některá zvláštní cechovní ustanovení a povinnosti - např. zákaz přijmout učedníka po dobu jednoho roku nebo tzv. služba pochůzková, která spočívala ve vyřizování cechovních pochůzek, což mladšího mistra zdržovalo od vlastní práce a proto se "mladší mistři" snažili najít za sebe pro tuto službu náhradu. Pokud se mladší mistr oženil, zůstával v této pozici, dokud se na jeho místo (tj. na místo mladšího mistra) neoženil někdo jiný.
Ustanovení spojená s pojmem "mladšího mistrovství" byla u jednotlivých cechů různá, ale jejich základním smyslem bylo určité oddálení nástupu mladšího mistra do funkce mistra "plnohodnotného". Pozici "mladšího mistra" bylo také možno dle cechovních ustanovení obejít - např. sňatkem s mistrovskou dcerou či vdovou, nebo v případě mistrovských synků, kteří mistrovství dědili a byli od různých cechovních ustanovení osvobozeni.

Zdroj: Dějiny cechovnictví v Čechách / František Melichar. -- Unhošt : Spisovatel (řed. měšť. šk.), 1902. -- 268 s.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.01.2008 14:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu