Inicace řádu křížovníků s červenou hvězdou

Text dotazu

Jaké jsou podmínky vstupu do řádu křižovníků s
červenou hvězdou?

Odpověď

Dobrý den,
průběh přijímání nových členů do Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou je následující: "Noví členové se přijímají na základě předběžného pohovoru a přijímacího řízení, kterému je vyhrazena doba kandidatury (půl až jeden rok). Noviciát trvá jeden rok, po něm následují časné sliby na tři roky a po jejich uplynutí se skládají sliby slavné."
(Řeholní život v českých zemích : řeholní řády a kongregace, sekulární instituty a společnosti apoštolského života v České republice. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1997. str.22-23.)

Řeholní sliby zahrnují především sliby chudoby, čistoty a poslušnosti.
"Příslušnost k řádu je uskutečňována ve třech fázích.(...) Jednotlivé obřady mají v mužských i v ženských komunitách následující strukturu:
a) Přijetí do noviciátu se má konat liturgickým obřadem mimo mši. Přiměřený rámec přitom tvoří "bohoslužba slova, jejíž texty vypovídají o podstatě řeholního života a charakteru řeholní komunity". Jednoduchý obřad sestává z vyjádření vůle kandidátů, z přímluvné modlitby řádového představeného a ze závěrečné modlitby.
b) První (časné) sliby se konají po skončení noviciátu během mše. Pro tento účel se podle možnosti vybírá "Mše v den prvních řeholních slibů". Obřad, který se koná po evangeliu, má následující členění: vyvolání kandidáta nebo jeho žádost o připuštění k slibům, promluva, dotazování (skrutinium) a přímluvná modlitba, složení slibů, předání řeholního oděvu a řehole, přímluvy. (...)
c) Slavení věčných slibů, při kterých se kandidáti definitivně a navždy stávají členy řádu, "se koná zpravidla v neděli, v některý svátek Páně, svátek Matky Boží nebo svátek řeholního světce". Použije se přitom pokud možno jeden z obou formulářů "Mše k věčným slibům." Vítaná je hojná účast věřících, protože tato událost je mimořádným svědectvím pro Krista a jeho následování. Obřad, který začíná po evangeliu, má tyto části: vyvolání kandidátů, prosba o doživotní příslušnost k řádu, homilie, dotazování, prohlášení o připravenosti kandidáta, litanie ke všem svatým, složení "věčných slibů", žehnací modlitba, předání slibových insignií, zvláštní připomínka v eucharistické modlitbě a závěrečné požehnání."
(BERGER, Rupert. Liturgický slovník. 1.vyd. Praha : Vyšehrad, 2008.
str.451-452.)

S případnými dotazy se můžete obrátit také přímo na Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou: http://www.krizovnici.eu/kontakt.