informace ze zahranici, genealogie

Text dotazu

Dobry den. Chci se zeptat zda je mozne ziskat informace z knihovny v zahranici pro sestaveni sveho rodokmenu. Dekuji predem za odpoved. Preji hezky den.

Odpověď

Dobrý den,

české knihovny genealogické informace neposkytují ( pokud nejsou knižně zpracovány ), ani u zahraničních knihoven jsme doposud tento druh služeb nezaznamenali. Obrátit se na knihovnu můžete v situaci, že víte o konkrétní knize či publikaci, která by Vám napomohla ve Vašem genealogickém pátrání. Požadovanou publikaci nebo její určitou část ( ve formě kopií ) si můžete nechat zaslat ze zahraniční knihovny přes meziknihovní výpůjční službu. viz. Meziknihovní výpůjční služba NK :
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Meziknihovni_sluzby&%20submenu3=83

Postup při vyhledávání předků v zahraničí bude pravděpodobně podobný postupům v České republice, tedy přes archivy a místní matriky. ( V ČR
archivy: http://www.mvcr.cz/archivnictvi/index.html )
Na internetu naleznete několik zahraničních serverů, které nabízejí genealogické informace. Např.: http://www.genealogy.com/index_r.html

http://www.familysearch.org/

Výjimkou mezi knihovnami je Family History Library Building v Salt Lake City, která je zaměřena na genealogické informace. Využívá záznamy, které vyzískala církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů:
http://www.familysearch.org/Eng/Library/FHL/frameset_library.asp
Užitečné informace o vyhledávání genealogických informací Vám může pomoci zodpovědět stránka anglické verze wikipedie zaměřená na genealogii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Genealogy , nebo české knihy:
Marečková, Marie. Příručka praktické genealogie : jak sestavit rodokmen. 2., upr. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2005. ISBN 80-7185-769-6 (váz.);

Peterka, Josef. Cesta k rodinným kořenům, aneb, Praktická příručka občanské genealogie. 1. vyd. Praha : Libri, 2006. ISBN 80-7277-307-0 (brož.)

Můžete také zkusit Českou genealogickou a heraldickou společnost v Praze: http://www.genealogie.cz/

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.12.2007 10:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu