Informace o sportovním redaktorovi Gustavu Vlkovi

Text dotazu

Dobrý den, sháním informace o Gustavu Vlkovi, sportovním (hlavně hokejovém) redaktorovi a komentátorovi. Jako zpravodaj několika deníků pracoval už od roku 1933, zúčastnil se několika mistrovství světa v hokeji i olympijských her. Potřebovala bych se o jeho práci ve sportu a obecně životě dozvědět více. Moc děkuju

Odpověď

Dobrý den,
„AUGUSTIN (GUSTAV) VLK je rodilý Žižkovák, a tím je dán i jeho vztah ke sportu. Pamětník (narozen 1910) nejen zašlé slávy staré „Viktorky“, Běchovic, žižkovských gymnastů a gymnastek, zápasníků a vzpěračů. S fotbalovým míčem začínal na Žižkově, brzy však sáhl po šišatém v SK Slavia Praha, kde hrál ragby dvacet let (do roku 1948). Červenobílí pětkrát získali titul mistrů republiky, v reprezentaci byl kapitán týmu a po skončení hráčské éry vedl jako trenér československé ragbisty v letech 1948 — 1951. Aktivně se však od mládí věnoval i dalším sportům a hrám (lyžování, kanoistice, veslování, táboření), takže na životní cíl — stát se sportovním novinářem — byl všestranně připraven. Od roku 1933 pracoval jako zpravodaj a potom jako novinář v řadě časopisů (Expres, Večer, Ozvěny, Svobodné Československo, Práce, Stadión, Květy, Československý sport) a zúčastnil se od roku 1933 do roku 1978 jako reportér 26 mistrovství světa v ledním hokeji a osmi zimních olympijských her (1936 — 1972). Je autor prvních instrukčních hokejových publikací Abeceda ledního hokeje a Hrajeme lední hokej, jakož i spoluautor Zlaté knihy hokeje.
Zdroj: GUT, Karel a VLK, Gustav. Světový hokej: kapitoly z historie. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990. 590 s. Olymp. ISBN 80-7033-056-2. (obálka knihy)

Podrobnější životopis sportovce, sportovního redaktora a reportéra Gustava Vlka se nám bohužel nepodařilo v našich zdrojích nalézt. Ještě v roce 1992 je uveden jako spoluautor článku:
STRNIŠTĚ, Jindřich a MAŠEK, Otakar. Recept na devadesátku. Československý sport, 1992, 40(273). Volno [příloha], Č. 48 s. 5. ISSN 0323-1224. (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000085968&local_base=ANL)

Gustav Vlk za svůj život napsal celou řadu článků. Citace některých z nich je možné dohledat v tištěných výběrových článkových bibliografiích:
Bibliografický katalog ČSR. Články v českých časopisech. Praha: Státní knihovna ČSR - Národní knihovna, 1955-1960. ISSN 1804-6789.
Bibliografický katalog ČSSR. Články v českých časopisech. Praha: Panorama, 1960-1989. ISSN 0006-1115.
(Dostupných například ve studovně Referenčního centra NK ČR )
Prostřednictvím digitálních knihoven Kramerius 3 (http://kramerius.nkp.cz )a Kramerius 4 (http://kramerius4.nkp.cz)  je možné nalézt několik článků či dokumentů, které se o Gustavu Vlkovi zmiňují. Není jich ovšem tolik, kolik bychom předpokládali. Nepochybně je hlavním důvodem absence deníku Československý sport v těchto knihovnách.

Například v Naší pravdě (1971, č. 19 (9.3.), s. 3) je otištěn krátký rozhovor s Gustavem Vlkem o budoucnosti lyžařského sportu.( http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/22785583)

Pokud se podíváme na jeho publikační knižní činnost, byl Gustav Vlk autorem či spoluautorem, popřípadě redaktorem následující publikací:
* Čáry na sněhu / [autoři:] Jaroslav Čtvrtečka, Miroslav Chlouba, Gustav Vlk ; [barev.] il. Karel Pekárek. -- 1. vyd.. -- Praha : Olympia, 1967. -- [176] s.
* Do toho! Do toho! : 25. mistrovství světa v ledním hokeji 1959 v Praze / Naps. Gustav Vlk, František Žemla a Jindřich Pejchar ; Fot. Otakara Hůrky a Vlastimila Kňávy ; Kresby Otakara Maška. -- 1. vyd.. -- Praha : STN, 1959. -- 119, [1] s.
* Hrajeme lední hockey / zprac. Eduard Farda ... [et al.] ; red. Gustav Vlk ; obr. kr. Otakar Mašek. -- Praha : Sokolské nakladatelství, 1951. -- 62 s. : il. ; 22 cm
* Lední hockey : Celoroční práce oddílu / [Naps.] Vladimír Kostka, František Mach, Jaroslav Tintěra, Gustav Vlk ; Red. Gustav Vlk ; Obr. kr. Arthur Procházka. -- Praha : Sokolské nakl., 1952. -- 86, [2] s.
* Lední hokej v kapse : 1963-1964 : informační příručka pro příznivce ledního hokeje / Gustav Vlk. -- 1. vyd.. -- Praha : STN, 1963. -- 79, [1] s.
* Lední hokej v kapse 1964-65 : Inf. příručka pro příznivce ledního hokeje / Sest. Gustav Vlk. -- [1. vyd.]. -- Praha : STN, 1964. -- 79, [1] s.
* Mistrovství světa v hokeji Vídeň '67 / Gustav Vlk ; K tisku připr. Jiří Doležal a Vladimír Dobrovolný ; Fot.: Karel Kučera a Josef Pilmann ; Kresby: Ota Mašek. -- 1. vyd.. -- Praha : STN, 1967. -- 31, [1] s.
* Naše padesátka : Slavia Praha IPS [Inženýrské a prům. stavby] : Ragby : 1927-1977 / [Red.] Milan Bělohlávek, Gustav Vlk ; Fot.: [kol.]. -- Praha : [nákl. vl.], 1977. -- 64, [18] s.
* Poslední hora / [soubor] barev. fot. Viléma Heckela ; prův. slovo Gustav Vlk. -- Praha : Pressfoto, [1971]. -- [4] s. : 27 barev. obr. příl., [3] obr.
* Sportovní sláva : Světové a československé události ve sportu : Obrazová publikace. 3. [sv.]. 1956. Červenec-září / Texty naps. Gustav Vlk, Stanislav Sigmund ... [a j.] ; Fot.: Emil Fafek, Jaroslav Skála ... [a j.] ; Fot.: vybral a uspoř. Jaromír Velát. -- 1. vyd.. -- Praha : STN, 1956. -- 156, [4] s.
* Sportovní sláva : Světové a československé události ve sportu : Obrazová publikace. 1. [sv.], Leden-březen 1956 / Texty: Gustav Vlk, Otakar Mašek ... [a j.] ; Kresby: Otakar Mašek ; Fot. Karel Novák, Jaroslav Skála ... [a j.] ; Vybral a uspoř. Jaromír Velát. -- 1. vyd.. -- Praha : STN, 1956. -- 155, [5] s.
* Sportovní sláva : Světové a československé události ve sportu : Leden-březen 1954 : [Sborník] / Za hl. red. Karla Marka ... naps. Otakar Mašek ... Gustav Vlk ... [a j.] ; Red. obrazové publikace a výsledkové části:Velát ; Fot. vybral Bohumil Mašta ; Kresbami doplnil Otakar Mašek. -- 1. vyd.. -- Praha : STN, 1954. -- 158, [2] s.
* Světový hokej : kapitoly z historie / Karel Gut, Gustav Vlk ; [fotografie Zdeněk Andršt ... et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Olympia, 1990. -- 590 s. : fotogr., tab. ; 29 cm
* Zlatá kniha hokeje : Z dějin čs. ledního hokeje / Autoři: Gustav Vlk, Karel Gut [a] spoluprac. ; [Předml.:] Zdeněk Andršt ; Fot.: [kol.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Olympia, 1978. -- 574, [2] s.