Informace o šlechtickém rodu

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se otázat, zda nemáte nějaké informace o šlechtickém rodu Hádačů z Rovně na Chrudimsku. Ernuše Hádačova z Rovně, dcera Markvarta z Rovně se vdala za Jarka II. ze Železnice, a poté Ernuše darovala svoje věno Úherčice na Chrudimsku svému synovi.

Odpověď

Dobrý den,

v dostupné literatuře (šlechtické encyklopedie, erbovníky, šlechtická sídla, edice pramenů) se nám nepodařilo zjistit o rodu Hádačů z Rovně o moc více informací, než jste nám dodal. Je možné, že se o nich více zmínek nedochovalo, protože z jejich konání nevznikly písemné prameny (většinou jde o majetkové převody), nebo se hlubšímu archivnímu bádání ještě žádný badatel nevěnoval.

Publikace Památky archaeologické a místopisné popisuje historii držitelů obcí Horní a Dolní Roveň na Chrudimsku, ale Vámi zmíněná jména tam nejsou uvedena. Je možné, že se Hádačové psali po jiné Rovni, anebo fakt, že měli predikát „z Rovně“ neznamenalo, že v Rovni vlastnili nějaký svobodný statek (což bylo do 15. století běžné).

Jediný ucelený text, který zmiňuje počínání Ernuše Hadáčové a jejího syna Vaňka pak nabízí August Sedláček ve svých Hradech, zámcích a tvrzích: „Od r. 1407 vyskytuje se v držení Pecky Jarek ze Železnice odjinud z Pecky, erbu orlice, pán na onen čas na slovo vzatý, který stál r. 1399 při jednotě panské 8) a kostelům na svých panstvích mnohá dobrodiní učinil. Roku 1411 učinil štědré nadání klášteru Jablonskému na záduší všeho rodu Lemberského, z něhož také po matce své pocházel, a Buzka z Pecky a jeho manželky. Roku 1417 daroval ještě s jinými 16 kop platu v Bukovině, Nedařiské, Videchovci a Tetinské Lhotě ke kostelu pod Peckou, tak aby farář druhého střídníka na stravě choval a větší povinnosti na sebe vzal, nežli posud bývalo. 9) Asi v ta léta neb před tím pojal za manželku Ernuši, dceru Markvarta Hádače z Rovné na Chrudimsku,10) skrze kterou vešel v držení nějakého zboží v tamní krajině, jakož se i stal r. 1426 pánem na Verdeku. 11) Smýšlení jsa přísné katolického, hájil a bránil řády katolické. 12) Z těch příčin oblehli Sirotci hrad Pecku na začátku srpna roku 1432 a zároveň se položili před dvěma jinými hrady sobě odpornými, totiž Frydšteinem a Potšteinem. Kdežto však Frydštein hned se poddal, drželi se na Pecce a Potšteině přes hromnice r. 1433, a tu teprve pan Jarek podstoupil s nimi smlouvu.13) V držení hradu zůstal, než musil se přidati k Sirotkům a řády podobojí na svých statcích propustiti. Zemřel r. 1434 po vánocích.14) Vaněk z Pecky, Jarkův syn, vyskytuje se poprvé r. 1434 a potom častěji,15) drže po otci Pecku a Semily. Roku 1440 přítomen byl na sjezde krajském v Čáslavi.16) Obdržev r. 1448 od mateře své Ernuše zápis na věno její v Uherčicích, uvázal se v ty dědiny r. 1451 po smrti její, ale r. 1456 je zase prodal.“ Sedláček uvádí také zdroje pramenů, ze kterých informace čerpal.

Mnohem více zpráv je v literatuře dostupných k osobě Jarka II. ze Železnice, za něhož se provdala Ernuše Hádačová.

Použité zdroje

Památky archaeologické a místopisné: organ Archaeologického sboru Musea království Českého a Historického spolku v Praze. Praha: Archaeologický sbor Musea království Českého, 1874-1878(2), s. 297,298. ISSN 1801-5786. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:c9e330e0-d8b4-11e4-a19f-001018b5

SEDLÁČEK, August et al. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Praha: Tiskem a nákladem knihtiskárny Františka Šimáčka, 1887, s. 104. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:4347d4a0-7b5f-11e7-94b3-005056825209

ŠPRÁCHAL, Přemysl. Jarek II. z Železnice. Online. In: Středověk. 2006. Dostupné z: https://www.e-stredovek.cz/post/jarek-ii-z-zeleznice/. [cit. 2024-05-11].