Informace o Karle Heinrichové

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím pomoci při pátrání o literární činnosti Karly Heinrichové (1858 - 1943)? Údajně psala pod pseudonymem a k psaní ji přemluvili její přátelé Zeyer a Vrchlický.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Karla (též Karolina) Heinrichová, rozená Kozlíková (30.10.1858 – 22.10.1943), byla ústřední postavou tzv. „Heinrichovského salonu“ v Příbrami. Žila v Příbrami, Pražské ulici č. p. 280, pochována je na hřbitově na Panské louce, V. oddíl. Manžel, MUDr. Bedřich Heinrich, se narodil roku 1848, jejím strýcem byl básník Julius Zeyer.  V roce 1924 vyšla kniha Julia Zeyera s názvem „Dopisy Julia Zeyera Karle Heinrichové“.

V časopise Květy vydávala pod pseudonymem J. Věžník román „Provisorní život“.  Bohužel se nám nepodařilo zjistit, v jakých místních časopisech publikovala. Doporučujeme Vám obrátit se na příbramský archiv, kde by mohli mít více zdrojů: http://www.soapraha.cz/pribram/

Použité zdroje

KORBEL PODBRDSKÝ, Jaroslav. Místopis Příbrami. Příbramské hřbitovy: Hřbitov na Panské louce v Příbrami. Pochovaní dle abecedy. I. díl A-I . Příbram, 2008 .

Kdy zemřeli-- ?: přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1967-1970, 1935-1936 a dodatek..1937-1966. Praha: Státní knihovna ČSR, 1970. 247 s.

Od stříbrných hor: vlastivědný časopis mládeže Příbramska a Dobříšska. 15., 16. Příbram: Vlast. komise okr. pedagog. sboru, 1947-1949. 156 s., 140 s.

Databáze národních autorit NK ČR - https://aleph.nkp.cz/F/?fun[…]00009943&local_base=AUT