Informace o básni

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o pomoc s vyhledáním informací o následující básni:

Ein heiteres Herz, das alles überwindet
Und jeder Rose ihre Dornen raubt
Ein mutiges Herz, das alles überwindet
Und an die Hilfe von Gott Vater glaubt
Ein liebend Herz, das sich gesellt zum Gleichen
Und nie von Ihm in Freud und Leid will weichen
Ein solches Herz verleih Euch Gottes Gnade
Dann wandelt Ihr auf blumenreichem Pfade

Našel jsem ji v pozůstalosti po svojí německy mluvící prababičce z Trutnovska v ručně psané podobě ve složce s dopisy a rodinnými fotografiemi. Písmo na lístku s touto básní patří mojí prababičce. Pravděpodobně se jedná o přání snoubencům, které mohlo vzniknout někdy mezi lety 1940–1985. U básně nebyly uvedeny žádné další informace. Zajímalo by mě, jestli se jedná o autentický text, který napsala moje prababička, nebo o převzatou báseň. Bylo by prosím možné zjistit, zdali takováto báseň byla někdy publikována? Prostým vyhledáváním jednotlivých veršů pomocí Googlu jsem nenašel žádné výsledky.
Předem Vám děkuji za jakoukoli pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

verše Vaše prababička nejspíše převzala z knihy Festwünsche für alle Stufen des Kindes- und Jugendalters (Ernst Lausch). Jedná se o knihu slavnostních přání k různým příležitostem. Je zdigitalizovaná a volně dostupná na https://www.worldcat.org/cs/title/669212502; https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=nyp.33433082345889&view=1up&seq=9). Verše se nachází na stranách 164-165. Jsou zde mírné odchylky. Vaše prababička si verše mohla např. sama přizpůsobit. Mohla si je též pro sebe opsat od někoho jiného nebo z přání, které třeba sama obdržela atp.

Použité zdroje

Google Books
WorldCat