Informace ke knize (rukopisu?)

Text dotazu

Vážení, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při zjištění, zda práce, k níž znám pouze následující údaje, byla vydána v tištěné podobě a pokud ano, kde je možné ji zapůjčit.
Fridrich Hermann - Bergmann Kögel: Atlas pro praktického mlynářského sekerníka, 2. polovina 19. století, německy, 40 listů nákresů mlynářských zařízemí Uvedené údaje jsou opsány ze staré přírůstkové knihy a nelze je nijak ověřit. Ze souvislostí předpokládám, že název je překladem německého originálu.
Samozřejmě je možné i to, že se jedná o rukopis.
Děkuji a těším se na odpověď.

Odpověď

Velmi pravděpodobně jde o následující práci:
Der praktische Mühlenbauer. Ein Handbuch bei Anlage einfacher Mühlen , als Mahl-, Graupen-, Oel-u. Mühlen. Zum Selbstunterricht für Mühlebesitzer, Mühlen- u. Maschinenbauer. In 1. u. 2. Aufl.berab. von L. Bergmann u. K. H. Kögel. Nunmehr in der 3. Aufl. von Grund aus ungearb. u. neu herausg. von Frdr. Neumann. Mit 1 Atlas, enth. 35 (lith.) Fol.-Taf. Weimar, 1862. 30, 678 s.
Byla vydána jako 99. svazek rozsáhlé ediční řady Neuer Schauplatz der Künste und Handwerke. Hrsg. von einer Geselschaft von Künstlern, Technologen u. Professionisten.
NK má jen některé svazky této řady, bohužel tenhle ne. Zkuste Knihovnu Národního technického muzea, příp. Moravskou zemskou knihovnu v Brně. Pokud kniha není v republice, zbývá výpůjčka mezinárodní meziknihovní výpůjční službou.