Překladatel Jirka Macák

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím sdělit více podrobností o životě překladatele (Dr.) Jirka Macák? Kde se narodil a kde? Kdy zemřel a kde?
Nemohu o něm nikde nic dohledat, kromě toho, že překládal z angličtiny, francouzštiny a italštiny?
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

prohledali jsme dostupné slovníky, katalogy a databáze, ale nenalezli jsme o překladateli více informací. Víme pouze, že jeho překlady vycházely v 10., 20. a 30. letech 20. století. Na základě katalogů a bibliografických přehledů je možné též sestavit přehled děl podepsaných jménem „Jirka Macák“ – viz níže uvedené zdroje. Dopočítali jsme se přibližně 22 překladů, ovšem vzhledem k nedostatku zdrojů se nejedná o kompletní souhrn.

Ohledně dalšího hledání doporučujeme obrátit se na Literární archiv Památníku národního písemnictví, odkud pochází stručné údaje o překladateli uvedené v Databázi národních autorit. Můžete zkusit kontaktovat též odborníky na překladatelských ústavech při univerzitách, jestli by neměli k dispozici další prameny, v nichž lze vyhledávat.

Použité zdroje

Bibliografický katalog Československé republiky: Literární tvorba z roku ... vyjma díla pokračovací. Praha: Ministerstvo školství a národní osvěty, 1930, 1930(1929), s. 47, 236, 440; 1944(1943), s. 99, 333.
Druhý seznam knih Veřejné knihovny města Brna. Brno: nákladem Ústř. knih. rada, 1932, s. 16.
KŘESÁLKOVÁ, Jitka. Italská literatura v Čechách a na Slovensku: bibliografie italských literárních děl přeložených do češtiny a slovenštiny, vydaných od počátku knihtisku do současnosti, a přeložených netištěných divadelních her a operních libret inscenovaných od 18. století. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2017, s. 150, 298, 582.
Lexikon dobrodružné literatury, Svazek 8: Nakladatelé K-Z : sběratelské edice vydané do roku 1948. Praha: Internetový antikvariát U Leona Cliftona, [2016?], s. 203-204.
VACCA, Eva a Marcel ARBEIT. Bibliografie americké literatury v českých překladech: knihy, neperiodické publikace, periodika s nejvýše dvanácti čísly ročně, samizdatové a exilové časopisy a fanziny do roku 1997 = Bibliography of American literature in Czech translation : books, non-periodical publications, periodicals with up to twelve issues a year, samizdat and exile priodicals and fanzines to 1997. Olomouc: Votobia, 2000. sv. 1, s. 248, 249, 250, 251, 252.
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Ústav translatologie. Online. Dostupné z: https://utrl.ff.cuni.cz/cs/. [cit. 12. 3. 2024]
Památník národního písemnictví. Literární archiv. Online. Dostupné z: https://pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/[…]/. [cit. 12. 3. 2024]
Jirka Macák in Národní knihovna ČR. Databáze národních autorit. Online. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/?fun[…]0021606&local_base=AUT. [cit. 11. 3. 2024]