3D tisk v Městské knihovně v Praze, programy na návrh jednoduchého 3D modelu

Text dotazu

Potřeboval bych vědět jak připravit podklady k jednoduchému 3D tisku např. destičku s 2 ciferným číslem.

Odpověď

Dobrý den,

v Ústřední knihovně Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí přijímáme od našich registrovaných čtenářů k 3D tisku pouze hotové virtuální modely, uložené ve formátu STL. Je tedy nutné zkontrolovat, že Vámi stažený (ze světové databáze modelů Thingiverse.com) nebo vytvořený model je souborem s touto příponou. Tisk je nutné zadat osobně, kvůli dohodě na požadované velikosti, barvě a dalších náležitostech. Soubory je možné doručit na USB flash disku nebo stáhnout na místě z internetu.

Pokud Váš dotaz směřoval k samotné tvorbě 3D modelů, tedy jejich nakreslení, začátečníkům je možné doporučit dva programy. Prvním je 3D Builder, který naleznete na každém osobním počítači s operačním systémem Windows 10.

  • V programu vytvoříte tzv. novou scénu, virtuální prostor s osami.
  • Do této scény pak vložíte požadovaný geometrický tvar, v případě destičky kvádr.
  • Jeho rozměry můžete upravovat, buď se zamčeným poměrem stran, pokud chcete kvádr pouze zvětšit či zmenšit, nebo s odemčeným poměrem stran, pokud ho potřebujete například zploštit právě na destičku. Velikosti se v základním nastavení zadávají v milimetrech.
  • Přidání nápisu (čísla) na model se provádí funkcí nazvanou reliéf, kdy program na geometrický tvar promítne Vámi požadovaný text.
  • Nakonec je vhodné model vertikálně usadit na podložku, pomocí stejnojmenné funkce, protože při změnách velikosti často dojde k tomu, že tvar zůstane viset v pomyslném prostoru nad výchozím bodem v ose z.
  • Finální krok představuje uložení ve formátu STL, program ještě varuje, že se jedná o formát, který je vhodný pro výsledek, ale ne pro rozpracovaný model.
  • Pro podrobnější informace je možné nahlédnout do nápovědy programu 3D Builder.

Druhým programem k přípravě 3D modelů je tinkercad.com – online nástroj od společnosti Autodesk. Pro jeho použití je nezbytné mít nebo si vytvořit bezplatný uživatelský účet u této firmy. Prostředí programu je intuitivní a v češtině, včetně výukových materiálů, takže zvládnutí modelování je poměrně rychlé.

V nabídce Městské knihovny v Praze se příležitostně objevují také kurzy tvorby 3D modelů, naposledy se jednalo o vykrajovátka na pečení. V případě zájmu sledujte sekci akce na webu knihovny mlp.cz, kde jsou kurzy ohlašovány.