3D tisk v Městské knihovně v Praze, programy na návrh jednoduchého 3D modelu

Text dotazu

Potřeboval bych vědět jak připravit podklady k jednoduchému 3D tisku např. destičku s 2 ciferným číslem.

Odpověď

Dobrý den,

v Ústřední knihovně Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí přijímáme od našich registrovaných čtenářů k 3D tisku pouze hotové virtuální modely, uložené ve formátu STL. Je tedy nutné zkontrolovat, že Vámi stažený (ze světové databáze modelů Thingiverse.com) nebo vytvořený model je souborem s touto příponou. Tisk je nutné zadat osobně, kvůli dohodě na požadované velikosti, barvě a dalších náležitostech. Soubory je možné doručit na USB flash disku nebo stáhnout na místě z internetu.

Pokud Váš dotaz směřoval k samotné tvorbě 3D modelů, tedy jejich nakreslení, začátečníkům je možné doporučit dva programy. Prvním je 3D Builder, který naleznete na každém osobním počítači s operačním systémem Windows 10.

  • V programu vytvoříte tzv. novou scénu, virtuální prostor s osami.
  • Do této scény pak vložíte požadovaný geometrický tvar, v případě destičky kvádr.
  • Jeho rozměry můžete upravovat, buď se zamčeným poměrem stran, pokud chcete kvádr pouze zvětšit či zmenšit, nebo s odemčeným poměrem stran, pokud ho potřebujete například zploštit právě na destičku. Velikosti se v základním nastavení zadávají v milimetrech.
  • Přidání nápisu (čísla) na model se provádí funkcí nazvanou reliéf, kdy program na geometrický tvar promítne Vámi požadovaný text.
  • Nakonec je vhodné model vertikálně usadit na podložku, pomocí stejnojmenné funkce, protože při změnách velikosti často dojde k tomu, že tvar zůstane viset v pomyslném prostoru nad výchozím bodem v ose z.
  • Finální krok představuje uložení ve formátu STL, program ještě varuje, že se jedná o formát, který je vhodný pro výsledek, ale ne pro rozpracovaný model.
  • Pro podrobnější informace je možné nahlédnout do nápovědy programu 3D Builder.

Druhým programem k přípravě 3D modelů je tinkercad.com – online nástroj od společnosti Autodesk. Pro jeho použití je nezbytné mít nebo si vytvořit bezplatný uživatelský účet u této firmy. Prostředí programu je intuitivní a v češtině, včetně výukových materiálů, takže zvládnutí modelování je poměrně rychlé.

V nabídce Městské knihovny v Praze se příležitostně objevují také kurzy tvorby 3D modelů, naposledy se jednalo o vykrajovátka na pečení. V případě zájmu sledujte sekci akce na webu knihovny mlp.cz, kde jsou kurzy ohlašovány.

Obor

Informace o knihovně

Okres

Praha

Knihovna

Datum zadání dotazu

01.03.2019 10:33

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu