informace: etymologie

Text dotazu

Dobrý den, potřbovala bych zjistit z jakého slova vzniklo slovo INFORMACE. Vím jen to, že je to z latinského jazyka. Děkuji předem.

Odpověď

Dobrý den, dle Českého etymologického slovníku. Voznice : Leda, 2001. 752 s. ISBN 80-85927-85-3

slovo informace pochází z latinského "informare" = zpravovat, utvářet (mysl) a slovo je složeno ze dvou částí :

in = v + formare = tvořit

slovo informace dle Slovníku cizích slov, Praha : SPN 1981 znamená

l) zprávu, údaj

2)informování, poučení

3)(v kybernetice)

a) údaje, hodnoty, data, která se strojově zpracovávají b)všechno, co nám nebo něčemu podává (příp. předává)zprávy 4)(v kybernetice) veličina (derivace)

5) (v teorii informace) číselné vyjádření množství údajů přenesené sdělovacím kanálem za časovou jednotku

6) genetická = údaje potřebné pro vytvoření biologického jedince

7) teorie informace = vědní obor zabývající se obecnými zákonitostmi vytváření, transformací a přenosu informace