Indexace stránek, na které nevedou zpětné odkazy

Text dotazu

Dobrý den,

na přednášce o SEO jsem se dozvěděl, že se zjistilo, že Vyhledávač Google indexuje i některé stránky, na které nevede žádný zpětný odkaz z jiných stránek.

Od té doby nad tím přemýšlím a zajímalo by mě, jak je to možné. Logika říká, že to možné není. Při vzniku nové stránky je třeba, buďto (1) aby se uvedla (zaregistrovala) do daného vyhledávače nebo (2) aby na ni vedl zpětný odkaz (backlink) z nějaké stránky, kterou už tento vyhledávač zaindexovanou má. Tedy se o stránce musí nějak dozvědět. Jak se tedy Google dozvídá i o stránkách, na které zpětné odkazy nevedou?

Děkuji za odpověď :-)

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby PSK. Na internetu lze nalézt návody jak svoji stránku zařadit do indexu Google i bez zpětných odkazů (backlinks). Z těchto návodů si dovolujeme odvodit způsob, jak tento proces funguje, nicméně pro hlubší porozumění se doporučujeme obrátit na znalce tohoto vyhledávacího systému.

Návody uvádí, že pro indexování a "ranking" stránky jsou důležité nejen zpětné odkazy, ale i klíčová slova, která se ke stránce váží. Pokud tedy odpovídáte na specifickou otázku, které se jiné zdroje nevěnují, či pokud kombinujete klíčová slova unikátním způsobem, pro nějž existuje skupina, která tuto kombinaci vyhledává, Google Vaši stránku bude indexovat i bez toho, aby k ní vedly nějaké externí odkazy (stačí k tomu například interní odkazy v samotném webu).

Zdroje v angličtině naleznete například na těchto odkazech:

https://seosly.com/blog/seo-without-backlinks/#:~:text=Key%20points%20about%20ranking%20on%20Google%20without%20backlinks,-Yes%2C%20you%20can&text=Long%2Dtail%20and%20less%20competitive,of%20a%20given%20topic%2Fkeyword.

https://samszu.com/rank-with-no-backlinks/#:~:text=If%20you%20can%20be%20a,longtail%20keywords%20have%20less%20competition.