indexace a klasifikace

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je rozdíl mezi indexací a klasifikací v knihovnickém prostředí?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

rozdíl  mezi pojmy indexace a klasifikace lze odvodit z definic těchto dvou termínů. Definice naleznete v Terminologické databázi knihovnictví a informační vědy (TDKIV), která je dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F.

Klasifikace je definovaná jako " Uspořádání pojmů nebo jiných entit do tříd a dalších skupin (podtříd apod.) za účelem vyjádření jejich sémantických vztahů. Třídy a další skupiny jsou obvykle vyjádřeny notací. - 2. Přidělování notací (znaků tříd) klasifikačního systému za účelem vyjádření obsahu dokumentu."

Oproti tomu indexace je definována "Proces vyjádření obsahu dokumentu pomocí prvků selekčního jazyka, obvykle s cílem umožnit zpětné vyhledávání. Podle použitých metod se rozlišuje pojmová a slovní indexace, podle použitých postupů se rozlišuje intelektuální, automatická a poloautomatická indexace. Z hlediska použitých selekčních jazyků se rozlišuje prekoordinovaná indexace a postkoordinovaná indexace."

Pokud byste potřeboval vyhledat význam jednotlivých pojmů z definic (např. notace, post- a pre- indexace, resp. selekční jazyk), opět Vám doporučujeme již zmiňovanou bázi TDKIV.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.01.2014 09:19

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu