indexace a klasifikace

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je rozdíl mezi indexací a klasifikací v knihovnickém prostředí?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

rozdíl  mezi pojmy indexace a klasifikace lze odvodit z definic těchto dvou termínů. Definice naleznete v Terminologické databázi knihovnictví a informační vědy (TDKIV), která je dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F.

Klasifikace je definovaná jako " Uspořádání pojmů nebo jiných entit do tříd a dalších skupin (podtříd apod.) za účelem vyjádření jejich sémantických vztahů. Třídy a další skupiny jsou obvykle vyjádřeny notací. - 2. Přidělování notací (znaků tříd) klasifikačního systému za účelem vyjádření obsahu dokumentu."

Oproti tomu indexace je definována "Proces vyjádření obsahu dokumentu pomocí prvků selekčního jazyka, obvykle s cílem umožnit zpětné vyhledávání. Podle použitých metod se rozlišuje pojmová a slovní indexace, podle použitých postupů se rozlišuje intelektuální, automatická a poloautomatická indexace. Z hlediska použitých selekčních jazyků se rozlišuje prekoordinovaná indexace a postkoordinovaná indexace."

Pokud byste potřeboval vyhledat význam jednotlivých pojmů z definic (např. notace, post- a pre- indexace, resp. selekční jazyk), opět Vám doporučujeme již zmiňovanou bázi TDKIV.