ilustrátoři (Mistr Kampanus, Strakonický dudák)

Text dotazu

Prosím potřebovala bych pro našeho uživatele zjistit, kdo ilustroval Winterova Mistra Kampana a bibliografické údaje o tomto ilustrovaném vydání a stejně i Tylova Strakonického dudáka. Mám k dispozicijen neilustrovaná vydání.

Odpověď

Mistr Kampanus byl vydán vícekrát, nejčastěji s ilustracemi Adolfa Kašpara. Bibliografické záznamy nejstaršího (? - u druhého vydání je poznámka, že dílo získalo v roce 1908 cenu) a nejnovějšího vydání s jeho ilustracemi uvádím, stejně jako záznam vydání s ilustracemi C. Boudy.
Jako poslední je zařazen bibl. záznam nejstaršího vydání Strakonického vydání s ilustracemi.

Všechny tyto údaje si samozřejmě můžete rovněž ověřit v našich katalozích - na URL
http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc
a
http://katif.nkp.cz

Mistr Kampanus : historický obraz / Zikmund Winter ; [illustr. Adolf Kašpar] . - Praha : Otto, [1909]. - 2 sv. (284, 292, 1 s.) ; 4°.

Mistr Kampanus : Hist. obraz / Zikmund Winter ; Il. Adolf Kašpar . -- 2. vyd. v SNKLU. -- Praha : SNKLU, 1964. -- 553, [3] s. ; 8°. -- (Česká klasická próza) SNKLU. -- Praha : SNKLU, 1964. -- 553, [3] s. ; 8°. -- (Česká klasická próza)

Mistr Kampanus : Historický obraz / Zikmund Winter ; Kresby: Cyril Bouda . -- 25. vyd., v Čs. spis. 1. vyd.. -- Praha : Československý spisovatel, 1974. -- 515, [2] s. ; 8°. -- (Slunovrat, Velká řada ; Sv. 27) 46000 výt.. Medailón o autorovi naps. Jaroslava Janáčková. Il. tit. list.

Strakonický dudák : N. báchorka se zpěvy o 3 dějstvích ve zpracování a s dosl. Jiřího Frejky / Josef Kajetán Tyl ; Několik slov o Josefu Kajetánovi Tylu [naps.] Olga Neumannová ; Il. a návrhy scén Jiřího Trnky . -- 1. vyd. (ve SNDK). -- Praha : SNDK, 1950. -- 99, [3] s. : [8] barev. obr. příl. ;
8°. -- (Knižnice pro střední školy ; Zn. C-42) 1-10000 výt.. Slovníček.

Toto vydání Tylova Švandy dudáka, "národní báchorky se zpěvy" (jak své dílo označil autor), vychází v úpravě rež. Frejky a je určeno mládeži nejen jako ukázka věčně živé hry, od jejíhož prvního provozování uplynulo už více než sto let, ale také jako hra, kterou si má mládež zahrát v zájmových kroužcích. Proto jsou také ke knize připojeny Trnkovy návrhy scén a kostýmů, kresby jednotl. postaviček a v doslovu přibližuje Frejka čtenářům charakter jednotl. postav.