Identifikace údajného literárního citátu

Text dotazu

Dobrý den, narazil jsem na citát bez údaje o původu. Údajný citát z díla Vladislava Vančury: "Chci žít, chci vidět, jak se střídá deštivé počasí se slunečnými dny… chci vidět, jak sílí kmeny stromů."

Zkoušel jsem sám fulltextově prohledat ta díla V. Vančury, která jsou elektronicky na webu Městské knihovny v Praze (mlp.cz), avšak s negativním výsledkem. Je tam větší část jeho hlavních děl, ale knihovna z nejasného důvodu bohužel nedigitalizovala celé dílo - tedy včetně menších textů, esejistiky a publicistiky. Nelze tedy říci, že jsem elektronicky prohledal vše. Nevěděli byste, jak zjistit, odkud citát pochází?

Odpověď

Dobrý den,

skutečně se jedná o citát od Vladislava Vančury. Konkrétně z divadelní hry Jezero Ukereve z roku 1935.

Použité zdroje

O literatuře. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1958.

Vančura, Vladislav. Hry. Praha. Československý spisovatel. 959. Str. 231.