ICS kód

Text dotazu

Dobrý den,
zaobírám se tříděním norem. Zjistila jsem, že se často využívá kód ICS
(zvláště v rámci ISO). Bohužel se mi nepodařilo zjistit, co jednotlivé
číslice označují (např. v ČSN označení třídy, skupiny, podskupiny a
pořadového čísla normy). Proto bych Vás ráda poprosila o radu, kde by se
tyto informace daly zjistit.

Odpověď

Dobrý den,

kód ICS znamená označení normy podle Mezinárodní klasifikace norem ICS (International Classification for Standards). Uvádí se jako povinný prvek na titulní straně každé ČSN. Klasifikace ICS se přebírá podle přejímaného dokumentu. U přejímaných norem, které klasifikaci ICS nemají, a u původních ČSN zajišťuje klasifikaci ICS Český normalizační institut. Viz internetové stránky Českého normalizačního institutu - dokument MPN 1 Stavba, členění a úprava českých technických norem

(http://www.cni.cz/NP/NotesPortalCNI.nsf/key/36A87A42968B627EC1256F93005EEF6A/$File/MPN%201_2006.pdf- str. 17) .

Informace o ICS spolu s vysvětlením jednotlivých oddílů číselné notace je možné nalézt na stránkách ISO (International Organization for Standardization) - http://www.iso.org/iso/ics6-en.pdf.