I-jazyk

Text dotazu

Dobrý den,
v odborných článcích (David Adger) jsem se setkala s pojmy I-jazyk, gramatičnost, introspekce. Zajímalo by mě, co tyto pojmy znamenají. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

tak popořadě:

1/ l-jazyk:

jinak také rekurzivní (matematicky spočetný) jazyk, souvisí s teoretickou matematikou a programováním. Asi nemá cenu, abych zde rozepisovala podrobnosti - posílám odkaz na wikipedii s vysvětlením: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rekurzivn%C3%AD_jazyk

2/ gramatičnost:

V podstatě odkazuje na jazykovou správnost vzhledem ke gramatickým pravidlům konkrétního jazyka

Z obecného hlediska lze nějaký jazykový výraz obecně hodnotit jako správný či nesprávný, přijatelný či nepřijatelný, gramatický či negramatický na základě: (1) subjektivního hodnocení individuálním uživatelem (obvykle lingvistou), které se opírá o řečovou zkušenost; (2) hodnocení skupinou rodilých mluvčích různého věkového a sociálního složení, což umožňují dotazníkové průzkumy; (3) výskytu nebo absence určitého jazykového jevu v textech daného jazyka.

Naopak negramatická věta je defekt správně vytvořené (gramatické) věty, který vznikl porušením gramatického pravidla platného v daném jazyce nebo obecného principu.

3/ introspekce:

je zjednodušeně řečeno zkoumání toho, co probíhá v mysli druhých - jakýsi náhled do vědomí.

Pojem introspekce se též používá jako výraz pro vnitřní sebezkoumání nejen na myšlenkové úrovni, ale například i citové v důsledku reakce na okolní podměty.

Jako první ji uvádí a prosazuje anglický myslitel John Locke ve druhé polovině 17. století.

Termín označuje i psychologickou metodu pozorování sebe sama, vlastní psychiky, vnitřních prožitků a procesů probíhajících ve vědomí.

ABC slovník cizích slov uvádí následující definici: sebepozorování, sebezpytování, zkoumání vlastních duševních stavů, pochodů

Doufám, že Vám má odpověď byla k užitku.

Použité zdroje

https://www.czechency.org/slovnik/GRAMATI%C4%8CNOST
Psychologický slovník; Hartl a Hartlová; 2004