články a jednodenní vstup

Text dotazu

Dobry den, pisu diplomovou praci a v databazi
knihovny jsem si nasla spoustu odbornych clanku, ktere by se mi hodily. Jsem
z Moravy a tak se chci zeptat, zda se ke clankum nejde dostat
prostrednictvim internetu za zaplaceni clenskeho poplatku. Pokud ne, pak mi
nezbyva, ze prijet do Prahy a tak jsem se chtela zeptat, zda je mozne si
zakoupit vice jednodennich vstupu, zda mi tato "vstupenka" zajisti pristup k
clankum a zda jsou dane clanky primo v knihovne, nebo je nutny prevoz z
jinych mist (coz bohuzel taky nejaky cas trva). Nebo co byste mi doporucili?
Dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že máte na mysli článkovou databázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících: http://aleph.nkp.cz/cze/anl. Jedná se o výběrovou bibliografickou databázi článků, ve které naleznete citace článků, ne však jejich plný text.

Ve většině případů je třeba si objednat konkrétní číslo (či svazek) periodika do studovny a článek v něm dohledat. Informace o exemplářích uložených v Národní knihovně ČR získáte přes Online katalog Národní knihovny: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc . Dané periodikum ovšem nemusí vlastnit pouze Národní knihovna, je pravděpodobné, že jej naleznete i v některé z knihoven na Moravě. K ověření dostupnosti konkrétního titulu na území ČR můžete použít Souborný katalog - Seriály: http://aleph.nkp.cz/F/ či Jednotnou informační bránu: www.jib.cz .

Některé články jsou v plném textu dostupné přes databázi Anopress (http://www.anopress.cz/Web/PagesFree/Home.aspx) . Tato databáze je v Národní knihovně ČR dostupná pouze z počítačů Národní knihovny (není možné u ní využít vzdálený přístup k databázím). Ani tuto databázi ovšem nenabízí Národní knihovna jako jediná v České republice - dalšími poskytovateli jsou knihovny uvedené v tabulce ( http://visk.nkp.cz/2010/Anopress2010.doc) , mezi nimi jsou i moravské knihovny.

Pokud by se stalo, že byste nenalezla potřebné tituly v některé z moravských knihoven a musela využít služeb Národní knihovny ČR, uvádíme pravidla pro studium periodik v Národní knihovně ČR:

Všechna periodika v Národní knihovně ČR jsou určena pouze k prezenčnímu studiu.

V záznamu o konkrétním periodiku v Online katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) naleznete informaci o dostupnosti jednotlivých exemplářů - starší periodika jsou vázána a půjčují se do Všeobecné studovny (objednávají se přes odkaz Exempláře u konkrétního záznamu - pro uskutečnění objednávky je třeba vlastnit čtenářský průkaz Národní knihovny ČR - objednávka je vyřízena během 2 - 3 hodin), novější vydání jsou dostupná ve Studovně periodik (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=peri_studovna.htm) - zde se vydávají jednotlivá čísla na počkání, některá periodika jsou dostupná pouze v archivním exempláři - tyto exempláře je nutné předem objednat( http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=peri_pvobj.htm) .

Jednotlivé svazky či čísla periodik se vydávají pouze na základě předloženého platného čtenářského průkazu Národní knihovny (roční registrace = 100,-Kč + 10,- Kč poplatek za zřízení průkazu). Jednodenní vstupenka Vás opravňuje pouze ke vstupu do prostor Klementina a umožňuje Vám studovat jen dokumenty, které jsou součástí studijního fondu umístěného přímo ve studovnách.

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.01.2011 15:03

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu