Hurvínkova matka

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, kdo je matkou loutkové postavičky Hurvínka a co se s ní stalo, proč tam nevystupuje?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Obdobný byl již v minulosti prostřednictvím služby Ptejte se knihovny zodpovězen, viz https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/pani-spejblova

K osobě Hurvínkovy matky je v knize Klauni v dřevácích na s. 43 autorem uvádena legenda:
 „Podle ní je Hurvínek plodem Spejblova dobře utajeného přestupku s neznámou ženou nevalné pověsti, která kdesi v ústraní přivedla Spejblova potomka na svět, ponechala ho rozpačitému otci na krku a opět zmizela v bahně polosvěta. To by vysvětlovala, proč je Hurvínek dítětem bez matky a Spejbl otcem bez manželky; proto také ony pozdější, v různých hrách a písničkách rozeseté Hurvínkovy lítostivé narážky na neznámou matinku a na otcovu slabost pro něžné pohlaví i vtíravé otázky, kde k němu vlastně Spejbl přišel. Ještě v roce 1937 ve Skupově a Wenigově revue Jdeme do sebe se ozve, teď již poněkud klidnější, Hurvínkovo konstatování: „Matinku jsem nikdy nepoznal. Já jsem zvláštní případ: Matka neznámá!“ A ještě v poválečné komedii Jaroslava Janovského Spejbl na Venuši (1956) hartusí „kosmonaut“ Spejbl na adresu Venušanky Veroniky: „Máš sice pět dětí, ale já měl na Zemi taky jedno a do dneška nevím s kým…“
Více informací k tématu naleznete v publikaci:
GRYM, Pavel. Klauni v dřevácích: nedokončená komedie o jedenácti obrazech. Praha: Panorama, 1988. 363 s., 24 nečísl. s. příl.

Podobně se zmiňují autoři VAŠÍČEK, Pavel a PFEJFER, Tomáš Pfejfer v knize 36 500 dní Josefa Spejbla na divadelní scéně na s. 3, kde je uvedeno v osobním dotazníku v kolonce příbuzní: u Hurvínka adopce; matka: neznámá.

Více v publikaci:
VAŠÍČEK, Pavel a PFEJFER, Tomáš. 36500 dní Josefa Spejbla na divadelní scéně. V Plzni: Západočeské muzeum, 2020. 26 s. ISBN 978-80-7247-172-0.

V obdobném duchu též v následujících:
KIRSCHNEROVÁ, Denisa. Spejbl a Hurvínek: ...na nitkách osudu. Brno: Computer Press 2010. 72 s. ISBN 978-80-251-2528-1.

GRYM, Pavel. Hovory u Spejblů: příběhy z divadla i ze života. Ústí nad Labem: Západočeské nakladatelství, 1990. 203 s. ISBN 80-7088-013-9.

Použité zdroje

Elektronický katalog Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje
Souborný katalog Národní knihovny České repoubliky
knihovny.cz
Internet