Hugenoti

Text dotazu

Hugenoti byli ve středověké Francii pronásledováni, což vedlo k tomu, že jich velké množství emigrovalo hlavně do Švýcarska, Německa a dalších zemí.
Je známo, že by se usídlili také v Čechách nebo na Moravě?

Odpověď

Dobrý den,

 Hugenoti, kteří uprchli z Francie před drsnou politikou krále Ludvíka XIV a byli uvítáni v hostitelských zemích, byli známi jako „réfugiés“ (utečenci). Prchali především do Holandska, Švýcarska, Německa a Anglie. Později někteří odešli do Skandinávie, Ameriky, Irska, Západní Indie, Jižní Afriky a Ruska. Některé  zahraniční články (není jich mnoho) uvádí, že malá část Hugenotů mohla emigrovat také na území Čech – pravděpodobně ale šlo o naprostou menšinu.

 Do oblasti jižní Moravy v roce 1526 emigrovali tzv. Novokřtěnci, někdy též označováni jako „habáni“. Vedl je Balthazar Hubmaier, teolog z období počátků anbaptistického hnutí.

 „Novokřtěnci kladli zvýšený důraz na morální a etické hodnoty náboženství. V souvislosti s tím také vyčítali současné církvi, že žije v přebytku. Podle nich bylo třeba stávající církev úplně zrušit a vybudovat novou, puristickou, stejnou jaká existovala těsně po smrti Ježíše. Podle novokřtěnců měla být víra demonstrována každý den, každou chvíli života, nikoliv jen o svátcích, jak se často stávalo. Také kladli důraz na dobrovolnost víry. Samozřejmě byli přesvědčeni, že jejich víra je ta nejlepší, ale na rozdíl od katolické církve si uvědomovali, že je třeba k víře dojít dobrovolně a nikdo do ní nemůže být nucen.“1

 Novokřtěnci přišli na jižní Moravu potom, co byli pro svoji víru a sociální požadavky vypovězeni ze Švýcarska a okolních vyspělejších zemích západní Evropy. Hlavním důvodem k jejich přijetí nebyl jen projev náboženské svobody, ale také jejich nemalý hospodářský přínos.

 Doporučujeme k přečtení následující dokumenty:

 Havelková-Šťastná, Marie -

Hugenoti - moji předkové. Havelková-Šťastná, Marie. In: Genealogické a heraldické informaceBrno : Moravská genealogická a heraldická společnost v Brně 12-13, (1992-1993 [vyd. 1994],) s. 31-34.

 Diplomová práce Marcely Zálohové - Náboženské války ve Francii a v Českých zemích: https://otik.uk.zcu.cz/handle/11025/24886?mode=full

 Diplomová práce Jana Kaliny – Novokřtěnci v Habsburské monarchii: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/50187

 Internetové články:

http://ieg-ego.eu/en/threads/europe-on-the-road/confessional-migration/ute-lotz-heumann-confessional-migration-of-the-reformed-the-huguenots

https://www.huguenotsociety.org.uk/history.html

1)       https://cs.wikipedia.org/wiki/Novok%C5%99t%C4%9Bnectv%C3%AD