Hrobka v Jenišovicích

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč má hrobka Eduarda Krále na hřbitově v Jenišovicích podobu lva s hadem plazícím se u nohou? Je zde nějaká souvislost s příčinou úmrtí onoho chlapce?

Odpověď

Dobrý den,

k významu vyobrazení  lva s hadem v souvislosti s daným konkrétním náhrobkem se nám bohužel nepodařilo nalézt v žádné nám dostupné literatuře podrobnější informace.

 Slovníky symbolů uvádějí zobrazení lva šlapajícího po hadu jako symbol Kristova vítězství nad hříchem.

 "Po hadu šlape na vyobrazeních také Kristus, ať už jako chlapec nebo vítězný Salvátor. Zcela jednoznačně lze tato pošlapání hada vyložit jako výraz triumfu Kristova i Mariina nad dědičným hříchem. Had bývá vyobrazován u paty kříže, neboť smrtí Kristovou na kříži byl zrušen hřích "starého Adama". Symbolicky bývá Kristovo vítězství zobrazováno v podobě zápasu orla či lva s hadem".

Zdroj: ROYT, Jan a ŠEDINOVÁ, Hana. Slovník symbolů: kosmos, příroda a člověk v křesťanské ikonografii. Vyd. 1. Praha: Mladá fronta, 1998. 201 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 80-204-0740-5.

V případě náhrobku může dané vyobrazení symbolizovat též boj, snahu a sílu bojovat s něčím špatným (v tomto případě např. nemocí). V obdobném, i když trochu jiném, duchu byl například vystaven Památník padlým 11. pěšího pluku v Písku - viz https://www.vets.cz/vpm/mista/obec/1345-pisek/Budovcova/

Předpokládáme však, že se nejedná o doslovné vyobrazení příčiny smrti - tedy uštknutí hadem.