hrobka hrabat Mitrovských

Text dotazu

Dobrý den,
bylo by prosím možné zjistit, jaké osoby jsou pohřbeny v hrobce hrabat Mitrovských v Doubravníku?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

K Vašemu tématu se nám podařilo vyhledat tyto články, jejichž studium bychom Vám doporučili:

* Litinové sarkofágy Mitrovských. [Aut.]: Ustohal, Vladimír - Mazáč, Leopold - Rek, Antonín - Stránský, Karel. ZDH (Z dějin hutnictví) 24, 1995, s. 66-71.

* Dyba, Ivan : Hrobka hrabat Mitrovských z Mitrovic a Nemyšle a barevná znaková výzdoba v kostele v Doubravníku. Genealogické a heraldické informace 7 (22), 2002 [vyd. 2003], s. 57-68.

* Sáček, Karel : Sokolnice a hrabata Mitrovští. In: Sokolnice a slavkovská bitva. Sokolnice, Obecní úřad Sokolnice 2000, s. 22-26.

* Mazáč, Leopold - Ustohal, Vladimír - Stránský, Karel : Sarkofágy rodu Mitrovských v Doubravníku. VVM (Vlastivědný věstník moravský) 47, 1995, č. 4, s. 405-407. Rés. něm. Die Sarkofage des Geschlechts der Herren Mitrovský in Doubravník.

* Kovářová, Stanislava. Mitrovští se zapsali do historie Žádlovic: toulky regionem. Právo. Střední a východní Morava, 2008, 18(57), s. 13. ISSN 1211-2119.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001121561&local_base=ANL ]

* Stránský, Karel a Ustohal, Vladimír. Aktivity Mitrovských v železářství. Sborník Muzea Dr. Bohuslava Horáka Rokycany. 6/1998, Suppl. Historie. Rokycany: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka, 1998. s. 3-11. ISSN 0862-5387.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000473929&local_base=ANL ]

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Pov%C3%BD%C5%A1en%C3%AD_svat%C3%A9ho_K%C5%99%C3%AD%C5%BEe_(Doubravn%C3%ADk)

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Mitrov%C5%A1t%C3%AD_z_Mitrovic_a_Nemy%C5%A1le

Mitrovští byli starý český rod z Nemyšle u Tábora. Poprvé se připomínají roku 1373. Vladimír, syn Viléma Mitrovského, dal v roce 1867 přistavět k doubravnickému kostelu rodinnou hrobku nákladem 70 000 zlatých, aby zachoval památku svého rodu. Plány vypracoval vídeňský architekt Franz Schleps a předložil je 1. dubna 1867. Původně se měla hrobka nacházet na jižní straně kostela, ale plány byly změněny a tak se hrobka v novogotickém slohu nachází na severní straně. Tympanon nad vchodem do hrobky vytvořil akademický sochař Josef Břenek z Brna. Na tympanonu je tento nápis: "Ctěným předkům, sobě i milým potomkům L.P. MDCCCLXVII" spolu s heslem rodu Mitrovských Aeternus quia purus = věčné, protože čisté. Na levé straně kaple je umístěna mramorová deska s nápisem : "Tuto hrobku dal vybudovati ctěným předkům, sobě i milým potomkům Hrabě Vladimír Mitrovský z Mitrovic a Nemyšle, C. K. komoří, major ve vojště, Pán na Pernštejně, Bystřici a Rožínce a na Šarvaši v Uhřích, rytíř řádu železné koruny a komentátor papežského řádu svatého Řehoře, doživotní člen komory panské a poslanec na sněmu moravském atd. L.P. MDCCCLXVII. Blahoslavení mrtví, kteří v Pánu umírají. Zjev. 14 13." (Mazáč, Leopold - Ustohal, Vladimír - Stránský, Karel : Sarkofágy rodu Mitrovských v Doubravníku. s. 405 - 406) Údajně byl každý, kdo je zde pochován nejdříve balzamován a uložen do dřevěné a cínové rakve a ty pak byly vloženy do litinového sarkofágu. Těchto sarkofágů je v hrobce 19. Kromě členů rodu Mitrovských jsou zde pohřbeni manželé Schrüffelovi, předchozí majitelé pernštejnského panství. Pozoruhodný je také malý litinový sarkofág novorozeněte zemřelého při porodu spolu s matkou rozenou Salmovou, první manželkou syna zakladatele hrobky, také Vladimíra. Posledními pohřbenými v hrobce jsou syn zakladatele hrobky Vladimír hrabě Mitrovský a jeho žena. Hrabě zemřel 21. ledna 1930 v lázních Baden- Badenu. Jeho manželka Marie, rozená kněžna Bavorovská z Polska, zemřela záhy po něm 9. února 1930 v Sokolnicích. Oba pohřby byly velmi slavné. Pět dcer a tři synové Vladimíra a Marie Mitrovských se v době druhé světové války přihlásili k německé národnosti. A po válce odešli do zahraničí.

Toto je bohužel vše, co se nám podařilo zjistit o tom, kdo je pohřben v hrobce Mitrovských. Doporučili bychom Vám obrátit se přímo na obec Doubravník http://www.doubravnik.cz/mestys.php?page=2, kde by mohli mít více informací či přímo na knihovnu v Doubravníku, kde by mohli mít nějaké regionální zprávy http://www.doubravnik.cz/knihovna.php.

Zdroje:

* Litinové sarkofágy Mitrovských. [Aut.]: Ustohal, Vladimír - Mazáč, Leopold - Rek, Antonín - Stránský, Karel. ZDH (Z dějin hutnictví) 24, 1995, s. 66-71.

* Mazáč, Leopold - Ustohal, Vladimír - Stránský, Karel : Sarkofágy rodu Mitrovských v Doubravníku. VVM (Vlastivědný věstník moravský) 47, 1995, č. 4, s. 405-407. Rés. něm. Die Sarkofage des Geschlechts der Herren Mitrovský in Doubravník.

* Sáček, Karel : Sokolnice a hrabata Mitrovští. In: Sokolnice a slavkovská bitva. Sokolnice, Obecní úřad Sokolnice 2000, s. 22-26.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Pov%C3%BD%C5%A1en%C3%AD_svat%C3%A9ho_K%C5%99%C3%AD%C5%BEe_(Doubravn%C3%ADk)

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Mitrov%C5%A1t%C3%AD_z_Mitrovic_a_Nemy%C5%A1le

* MAŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé Hory do současnosti. Díl I. (A-M). 1. vyd. Praha : Argo, 2008. ISBN 978-80-257-0027-3.

* BUBEN, Milan M.; VAVŘÍNEK, Karel. Almanach českých šlechtických a rytířských rodů. Brandýs nad Labem : Martin, 2005. ISBN 80-85955-30-X.

* ŽUPANIČ, Jan a kol. Encyklopedie knížecích rodů zemí koruny české. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Aleš Skřivan ml., 2001. ISBN 80-86493-00-8 (váz.).

* PILNÁČEK, Josef. Staromoravští rodové. I. 4. vyd. Velehrad : Tomáš Ježek, 2004. ISBN 80-86528-37-5.