Hrob z doby křižáckých výprav

Text dotazu

Existuje někde v ČR nebo střední Evropě hrob/y rytíře, který padl v době křižáckých výprav v období 11.-13. století?

Odpověď

Dobrý den,

citujeme z odpovědi dr. Michala Lutovského, odborníka na středověkou archeologii:

"O nálezu takového hrobu nevím. Každopádně z míst odkud přeprava ostatků trvala víc než několik dní - což v případě Palestiny jistě je - se domů přepravovaly pouze kosti. Těla byla rozčtvrcena, ovařena, měkké části pohřbeny na místě a kosti přepraveny domů. Pochopitelně se to týkal jen nejvýznamnějších jedinců, většina padlých byla pohřbena na místě. Archeologický objev takovéhoto druhotného hrobu bohužel neznám. Ta praxe přepravy kostí je ale známá po celý středověk, byť byla církví zakazována. Z našich dějin popisuje Jarlochův letopis osud těla Konráda II. Oty. Kníže zemřel na mor při ústupu od Neapole, měkké části těla byly pohřbeny v kláštěře Monte Cassino a ovařené kosti byly převezeny do Prahy (někdy se s tím spojuje nález honosné středomořské truhlice nalézající se původně v královské kryptě chrámu sv. Víta)."