hřib satan, symbióza

Text dotazu

Žije Hřib satan s nějakých stromem v symbioze?

Odpověď

Dobrý den, hřib satan (lat. Boletus satanas) roste vzácně v teplomilných listnatých lesích, nalezneme ho především pod duby, habry nebo buky. S těmito dřevinami žije v symbióze. Symbióza podhoubí hub s kořeny dřevin se označuje jako mykorhiza, jedná se o složeninu z řeckých slov mykés, mykétas (houba, hřib) a rhiza, riza (kořen). Mykorhiza je velmi těsné soužití obou partnerů, které je pro oba z nich prospěšné a bez kterého by velká většina mykorhizních hub nebo naopak dřevin vyhynula. Rostlina (dřevina) dodává houbě uhlíkaté
(energetické) zdroje, houba dodává rostlině vodu a v ní rozpuštěné minerální soli.

Použité zdroje:

Antonín, Vladimír. Encyklopedie hub a lišejníků. Praha: Libri a Academia, 2006. 472 s. ISBN 80-7277-164-7 (Libri), ISBN 80-200-1476-4 (Academia).

Klán, Jaroslav. Co víme o houbách. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989. ISBN 80-04-21143-7.

Baier, J.; Vančura, B. Co nevíme o houbách. Praha: Artia a Granit, 1993.
ISBN 80-901443-4-9.

Gryndler, Milan a kol. Mykorhizní symbióza: o soužití hub s kořeny rostlin.
Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-1240-0.