Hradní stráž

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, jestli se Hradní stráž užívá s velkým písmenem i uprostřed věty? Je pravidlem, že je vždy píšeme s velkým písmenem nebo jsou zde i okolnosti, kdy se píše s malým písmenem jako hradní stráž? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v Internetové jazykové příručce http://ujc.avcr.cz/miranda2/m2/elektronicke-slovniky-a-zdroje/internetova-jazykova-prirucka.html na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR

se praví:

Velká písmena – organizační složky (pobočka, úsek, odbor, výbor apod.)

Do r. 1993 se složky jednotlivých organizací měly psát s malým písmenem: úřad prezidia Československé akademie věd, odbor výstavby Obvodního úřadu Praha 5... V praxi se však tato zásada porušovala a stále častěji se některé typy pojmenování objevovaly s velkým písmenem. Proto PČP z r. 1993 přinesla ve způsobu psaní změny. Jednoznačný návod, u kterých z nich se má psát písmeno velké a u kterých malé, však bohužel neposkytují. Jde totiž o útvary co do velikosti a funkce velmi rozmanité; v jejich názvech se vyskytují výrazy podnik, pobočka, divize, inspektorát, úřad... PČP doporučují, aby se vyšší složky psaly s velkým písmenem a méně samostatné složky s písmenem malým. Jako příklad první skupiny uvádějí Odbor školství Obvodního úřadu v Praze 5, druhou skupinu zastupují mezinárodní redakce České tiskové kanceláře...

Praxe ukazuje, že způsob psaní názvů organizačních složek je značně rozkolísaný: např. odbory, jež označují organizační složky ministerstev, magistrátů, obvodních a jiných úřadů, se píšou oběma způsoby. U některých pojmenování, která se v minulosti psala s malým písmenem a u nichž je tento způsob psaní i v PČP uveden, se stále častěji píše písmeno velké...

Souhrnně lze tedy říci, že u tohoto pojmenovávacího typu lze jako správné hodnotit jak podoby s malým písmenem, tak podoby s písmenem velkým, např.  o/Oblastní inspektorát Praha;  o/Odbor životního prostředí Úřadu městské části Praha 7;  v/Výbor legislativy Úřadu vlády ČR...

S malými písmeny se píšou názvy označující místo, kde se určitá činnost vykonává: podatelna Ministerstva dopravy, ředitelna Základní školy Líbeznice, ústředna Ministerstva dopravy, mzdová účtárna Archeologického ústavu AV ČR, v. v. i.

Domníváme se proto, že se Hradní stráž píše s velkým písmenem na začátku názvu. Snad by mohla být písmena malé jen v tom případě, kdy by se nejednalo o název stráže Pražského hradu, ale hradní stráž v textu by byla např. takto: Hrad (jakýkoli) byl zabezpečen padacím mostem a uvnitř chráněn hradní stráží.