Pravěké hradisko v Lulči u Vyškova

Text dotazu

kdy a kým bylo založeno a kdy a jak skončilo?

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu ohledně hradiska v Lulči posílám naskenované (viz použité zdroje) z několika encyklopedií. Osídlení na hradišti v poloze Valy (Svatý Martin) se objevuje už v neolitu, později následovaly další osídlení (lid jordanovské kultury a nálevkovitých pohárů(4. tisíciletí př. n. l.). Z doby bronzové(3000 př. n. l. – 1200 př. n. l.) odtud údajmně pocházejí nálezy kultury únětické a středodunajských poplenicových polí mladší a pozdní doby bronzové.

Ve středověku na místě hradiště stával hrad, o tom pojednávají práce Karla Nogy (Luleč : středověký hrad na Vyškovsku / Karel Noga : (jeho dějiny a majitelé). -- Luleč : Obecní úrad, 1991 ; Luleč : Obecní úřad. -- 23 s) a Karla Mlatečka (Rytíři z Lulče a jejich přátelé / Karel Mlateček. -- 1. vyd. -- Brno : Moravský zemský archiv, 2014. -- 317 s.), kde jsou také zmínky o hradišti a odkazy na další literaturu.

Použité zdroje

Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku / Karel Sklenář, Zuzana Sklenářová, Miloslav Slabina. -- 1. vyd. -- Praha : Libri, 2002. -- 427 s.
Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů hrádků a tvrzí / Miroslav Plaček. -- 1. vyd. -- Praha : Libri, 2001. -- 767 s.
Pravěká hradiska na Vyškovsku. -- Brno : Ústav archeologické památkové péče Brno, 2003. -- 14 l.

Přílohy